Ekinezya Soğuk Algınlığına Etkili

Ekinezya Soğuk Algınlığına Etkili

Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirip, soğuk algınlığını yüzde 86 oranında engelleyebildiği gibi ayrıca hastalığın süresini de kısaltabiliyor.

Lancet Enfeksiyon Hastalıkları dergisinde yayınlanan sonuçlara göre; ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirip, soğuk algınlığını yüzde 86 oranında engelleyebildiği gibi ayrıca hastalığın süresini de kısaltabiliyor.

Ekinezya bitkisinin yararları, İngiltere'de bir kez daha masaya yatırıldı. Uzmanlar, 14 farklı araştırmanın ardından ekinezyanın vücudu soğuk algınlığına karşı korumada etkili olduğu sonucuna vardı. Araştırmaya göre; ekinezya C vitaminiyle birlikte kullanıldığında soğuk algınlığına yakalanma riskini yüzde 86 oranında düşürüyor. Tek başına kullanıldığında da bu oran, yüzde 65 civarında.

Araştırmanın ilgi çekici bir diğer sonucuysa, bu bitkinin sadece soğuk algınlığını engellemekle kalmayıp aynı zamanda hastalığın süresini de bir buçuk gün kadar kısaltabilmesi.

Ancak İngiliz uzmanların bitki çaylarına düşkün olanlara bir de uyarısı var. Ekinezyayı daha çok bağışıklık sistemi zayıf kişilerin kullanması tavsiye ediliyor. Ancak bu sürenin bir-iki haftadan uzun sürmemesi, vücudun doğal bağışıklık mekanizmasının arada sırada takviye edilmeden kendi haline bırakılması gerektiği vurgulanıyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...