Feng Shuı

Feng Shuı

Ev ve işyerimizi düzenlemede kullanılan bu doğu yöntemi, çevremizdeki pozitif enerjiyi artırarak, kendimizi daha sağlıklı hissetmemize yardımcı olur.

Ev ve işyerimizi düzenlemede kullanılan bu doğu yöntemi, çevremizdeki pozitif enerjiyi arttırarak, kendimizi daha sağlıklı ve mutlu hissetmemize ve refah seviyemizi arttırmamıza yardımcı olur. Çin de yaklaşık 5000 yıldır kullanılan Feng Shui, daha sade ve sağlıklı bir yaşam biçimi arayan batı insanının da ilgisini çekmeye başlamıştır. 

Feng Shui, Chi'nin, yani evrensel yaşam enerjisinin evimizde rahatça dolaşmasını, olumsuz enerjinin nötralize edilmesini ve olumlu enerjinin arttırılmasını hedefler. Aslında oldukça karışık ve teknik detayları olan bir yöntemdir, ancak yine de hepimizin kolaylıkla uygulayabileceği bazı temel esasları vardır. 

İşte Size Bazı Püf Noktaları

Evdeki dağınıklığı azaltın. Bu Feng Shui'nin en temel esaslarından biridir. Dağınıklık Chi'nin rahatça hareket etmesine engel olarak, kendimizi yorgun, hasta veya depresif hissetmemize neden olur. Ortalık derli toplu olduğunda kendinizi daha enerjik ve evinizle bütünleşmiş hissedersiniz. 

Bitkiler

Bitkiler bir evde harikalar yaratır. Canlı bir bitki, odaya chi ekleyerek enerjiyi arttırır. Ek olarak, bitkinin verdiği oksijen ve rahatlatıcı yeşil renk ruhumuzu ferahlatır. 

Renkler 

Renkler duygularımızı etkiler. Aslında kişilerin renklere verdiği tepkiler, geçmiş anılarına göre kişiden kişiye değişir, bu nedenle genel olarak hangi rengin kullanılması gerektiği konusunda bir tavsiyede bulunmak yanlış olur. Burada karar verirken önem vereceğiniz nokta ,hangi renk ile kendinizi daha rahat hissettiğinize dikkat etmenizdir. Hangi rengi giydiğinizde kendinizi en iyi hissettiğinizi bulmaya çalışmak bu konuda size yardımcı olabilir. Genel olarak, mor, asalet, kırmızı ihtiras ile ilişkilidir. Yeşil huzur verir. 

Sert Açılar 

Sert açılar olumsuz enerji oluşmasına sebep olurlar. Köşeli masalar, dolaplar, kiriş yada raflar, sivri uçlu tavan aydınlatma malzemeleri mekana köşelerinden olumsuz enerji yayarlar. Köşeli olan eşyalarınızı yuvarlak hale getirmeye çalışın. 

Mobilya Yerleşimi 

Mobilyanın yerleşimi Feng Shui'nin en ince noktalarından biridir. Mobilyanın, Chi enerjisinin ev içindeki dolaşımını engellemeyecek şekilde yerleştirilmesi çok önemlidir. Örneğin girişin hemen önüne yerleştirilen bir koltuk yada oturma grubu enerjinin rahatça dolaşmasına engel olur.

Sırtınızı kapıya vererek oturmanız, emniyetsizlik duygusu yaratarak, enerjinizi verimli bir biçimde kullanmanıza engel olur. Eğer mümkünse, arkanızda bir duvar olması en iyi oturma konumudur. Bu oturma şekli size sembolik olarak destek verir. 

Su 

Su da bitkiler gibi rahatlatıcı bir atmosfer yaratır. Fıskiye son derece sakinleştirici bir etki yapar. Fıskiyeler, odada oturduğunuz zaman size bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu şekilde yerleştirilirlerse üzerinizde ferahlatıcı bir etki yaparlar. 

Nilüfer Gökmen

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...