Zeytinyağı Mide Ülseri ve Gastrite Karşı da Koruyor

Zeytinyağı Mide Ülseri ve Gastrite Karşı da Koruyor

Sinir sisteminin en iyi besinsel dostlarından biri olan zeytin ve zeytinyağının mide için de son derece yararlı olduğu gösterildi.

Kalp ve damarların yanında, cildin, karaciğerin ve sinir sisteminin en iyi besinsel dostlarından biri olan zeytin ve zeytinyağının mide için de son derece yararlı olduğu gösterildi. İspanyol bilim adamlarının yaptığı bir çalışmada sızma zeytinyağının gastrit (mide yanması) ve mide ülserine neden olduğu iyi bilinen Helicobacter Pylori isimli mikroorganizmaya karşı mideyi koruyucu ve tedavi edici olduğu gösterildi.

Öncelikle bu mikrobu laboratuvar şartlarında sızma zeytinyağı ile karşılaştıran bilim adamları özellikle yağın içerisindeki antioksidan maddelerin H. Pylori'nin üremesini engellediğini fark ettiler. Bu etkiye neden olan fenolik bileşikler aynı zamanda yeşil ve siyah çay, üzüm suyu, iyi kalitede kızılcık, yabanmersini, böğürtlen, kiraz vb. koyu renkli meyvelerin kendilerinde ve sularında da bol miktarda bulunmaktadır. Ancak zeytinyağının iyileştirici ve ülser/gastritten koruyucu gücünün sadece fenolik bileşiklerden ibaret olmadığı da başka bir gerçek.

Çalışmanın yayımlandığı Journal of Agricultural and Food Chemistry (Tarım ve Gıda kimyası dergisi) de ayrıca zeytinyağının içindeki bu fenolik bileşiklerin midenin asit ortamında saatlerce bozulmadan kalabildiği ve midede bulunan H. Pylori bakterisi savaştığı da ifade edilmiş. Zeytinyağının içerisindeki bu fenolik bileşikler antibiyotik direncine sahip bazı bakteri türleri üzerine dahi öldürücü etki göstermiştir.

Zeytin ve zeytin ürünlerinin çok zaman geçmeden (tarihte olduğu gibi) bir kez daha ilaç (şifa) muamelesi göreceği günler yakındır. O günlerde zeytin ve zeytinyağı ithal eden bir ülke durumuna düşmemek için zeytinliklerimizi yazlıklara dönüştürme acımasızlığının kısa zamanda durdurulması çok önemlidir. Tıbbın elinde tüm teknolojik ve bilimsel çalışmalara rağmen henüz zeytinyağına benzer bir ilaç bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...