Bu Doktor İngiliz Manşetlerinde

Bu Doktor İngiliz Manşetlerinde

Akşam 7’den sonra yemek yenmesine karşın bir araştırma yapan Doç. Dr. Ebru Özpelit’in çalışması İngiliz ve dünya basınında yer buldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Doktor Ebru Özpelit ve ekibinin 'Saat 7'den sonra yemeyin' çalışması İngiliz basınında manşetlere çıktı.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırma, akşam saat 7'den sonra yemek yemeni n kalp krizi riskini büyük ölçüde artırdığını ortaya koydu. Sonuçlarının İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleştirilen Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin (ESC) yıllık toplantısında açıklanan araştırmaya göre, geç saatlerde yemek yemek yüksek tansiyon sorunlarına neden olup kalp krizi riskini artırıyor. Yaşları 18 ila 65 arasında değişen 700 kişinin yeme alışkanlıklarının incelendiği araştırmada, katılımcıların gün İçerisindeki tuz tüketimi, neler yedikleri, kahvaltı alışkanlıkları ve hangi saatlerde yemek yedikleri gözlemlendi.

Ortaya çıkan sonuçlara göre ise kalp krizini en çok tetikleyenin geç saatlerde yemek olduğu belirlendi.

Kahvaltı Çok Önemli

Geç saatlerde yemenin başta 'adrenalin' olmak üzere stres hormonlarının salgılanmasına neden olduğunu belirten araştırma ekibinin başındaki Doçent Doktor Ebru Özpelit, "Bu hormon salgılandığında vücudun günlük ritmine de zarar vermiş oluyor. Geç saatlerde yemek yediğimizde vücudumuz alarmda oluyor. Aslında o saatlerde vücudun dinlenmeye ve uykuya ihtiyacı  var" ifadelerini kullandı. Kahvaltının ve akşam yemeğinin önemine de dikkati çeken Doktor Özpelit, "Kahvaltı çok önemli. Vücudun güçlü bir kahvaltıya ihtiyacı var. Akşam yemekleri ise saat 7'den sonra yenmemeli" diye konuştu.

Genç Yaşta Gelen Başarı

İngiliz Daily Mirror gazetesi, Türk doktor Ebru Özpelit'in araştırmasını manşetine taşıyarak, "Kalp krizi geçirmek istemiyorsan akşam 7'den sonra yeme" başlığını attı.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...