ZEKANIN SIRLARINI ÇÖZMEYE DOĞRU

ZEKANIN SIRLARINI ÇÖZMEYE DOĞRU

Avustralyalı bilim adamları, manyetik alanların yardımıyla beynin bazı bölümlerini kapatarak normal zekadaki kişilerin zihinsel çevikliğini artırmayı başardı. Avustralya Ulusal Üniversitesi ve Sydney Üniversitesi nce ortaklaşa yapılan araştırmada, 12 deneğin beyinlerinin sol ön lobuna, TMS (kafatasından manyetik uyarı) verilerek beyne kısa manyetik dalgalar gönderildi, daha sonra ise 150 farklı nesnenin gösterildiği monitörlere bakarak nesneleri saymaları istendi. Uygulamanın ardından deneklerin, sayabildikleri nesne sayısı artış gösterdi. Deneklerin hafızalarında ve analiz yeteneklerinde gelişme saptandı. Araştırmayı yürüten ekipten Profesör Allan Snyder, normal zekadaki kişilerin zihinsel kapasitelerini bu yolla artırmanın mümkün olduğunu söyledi. İngiliz bilim adamları, geçtiğimiz yıl yaptıkları araştırmada, TMS yöntemiyle beyne yollanan dalgaların, bunama riskini de azalttığını açıklamıştı. Bu gelişmeler ışında, yapay zekaya her gün bir adım daha yaklaşılıyor.

Akıllı beyin için sağlıklı beslenin

İşte beyninizi cin gibi tutmanın ve hafızayı güçlendirmenin pratik yolları:

İŞLEYEN DEMİR IŞILDAR

Satranç, Çin daması, bulmaca, matematik problemi çözme gibi aktivitelerle beyninizi sürekli dinç ve çalışır durumda tutabilirsiniz.

KASLARI İHMAL ETMEYİN

Düzenli olarak yapacağınız egzersiz ile kan akışını hızlandırmak ve beyin hücrelerinin gelişimini artırmak mümkün.

AKTİF SOSYAL HAYAT

Kendinize bir hobi edinerek ya da insanlarla daha fazla bilgi alışverişinde bulunarak beyin aktivitelerinizi daha üst bir seviyeye taşıyabilirsiniz.

YEMEKLERE DİKKAT

Koyu renkli meyveler ve sebzeler antioksidan etkisi taşır. Algınızı ve zeka seviyenizi yükseltir.
Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.