Fakirler Daha Erken Yaşlanıyor

Fakirler Daha Erken Yaşlanıyor

Sosyal sınıf sadece sağlığınızı ve yaşla ortaya çıkan hastalıkları tetiklemiyor, aynı zamanda yaşlanma işlemine de büyük oranda etki ediyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, kromozomun yıpranmasını engelleyen telomerler (dış kabuk) yoksullarda daha kısa oluyor ve bu da üst sosyo-ekonomik gruptakilere göre yoksulları biyolojik olarak daha yaşlı gösteriyor.

Londra'daki St.Thomas Hastanesi'nden Dr. Tim Spector, "sosyal sınıf sadece sağlığınızı ve yaşla ortaya çıkan hastalıkları tetiklemiyor, aynı zamanda yaşlanma işlemine de büyük oranda etki ediyor" diyor.

Hücre her bölündüğünde telomerler daha da kısalıyor. Telomerlerin kısalması ise yaşlanmaya neden oluyor, çünkü telomerlerin gençliğin ve yaşlanmanın sırlarını sakladığı tahmin ediliyor.

İkizler İncelendi

Araştırmacılar, İngiliz Ulusal Sosyoekonomik Sınıflandırma Enstitüsü tarafından belirlenen beş sınıfa eşit olark dağılmış, 18-75 yaşları arasındaki bin 552 ikizin telomer uzunluklarını inceledi.

Sigara, şişmanlık ve egzersiz gibi yaşlanmayı doğrudan etkileyen faktörlerin ayarlanmasından sonra, düşük sosyoekonomik sınıftan olan kadınların telomerlerinin özellikle kısa olduğu belirlendi.

Yaş Farkı Büyük

Sonuçların yayımlandığı Aging Cell dergisindeki makaleye göre, ortalama yaş farkı yedi olarak belirlendi, ki bu eğitim ya da gelir gibi etkenlerle açıklanamayacak bir durum.

Dr. Spector, "yedi yaştan bahsediyoruz. Aynı vücut-kütle endeksi, aynı sigara kullanımı, aynı egzersiz... İşin içinde kolgücü olması ya da olmaması sosyal sınıfları doğrudan bölüyor" diyor.

Bilim adamları, beraber büyüyen ama daha sonra farklı sosyoekonomik sınıflara dahil olan 17 ikizin telomer uzunluklarını karşılaştırdı, bu durumda ortalam yaş farkı dokuz kadar yükseldi.

Stresle Ortaya Çıkıyor

Spector, sosyekonomik durumun telomer uzunluklarını doğrudan etkilediğine karar verdi: "Psikolojik stres veya kontrol kaybı biyolojik olarak büyük etkiye sahip. Vücutta oksitlenmiş stresin seviyesini artırıyor ve hücreleri daha hızlı yaşlandırıyor."

Oksitlenmiş stres, serbest radikaller nedeniyle ortaya çıkıyor ve hücrelere ve DNA ya büyük zarar veriyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...