1. Anasayfa
  2. Kalp - Damar Hastalıkları, Kanser, İlkyardım, Hastalıklar, Sağlık Haberleri
  3. Yılda 250 Bin Kişiyi

Yılda 250 Bin Kişiyi

Bu yazı 14 Mayıs 2016, Cumartesi tarihinde yayınlandı ve 739 defa okundu

Yılda 250 Bin Kişiyi

Tıbbi hatalar yüzünden her yıl yaklaşık 250 bin kişi ölyor. ABD’de yapılan bir araştırma tıbbi hatalar nedeni ile yılda yaklaşık 250bin kişinin öldüğünü ve ölüm sebepleri içerisinde “tıbbi hataların” 3.sırada olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor.

   Ölüm sebepleri arasında en fazla kalp krizi ve kanser hastalıkları biliniyor. ABD'de Johns Hopkins Üniversitesi ölüm sebeplerini ele alarak araştırmış. Genel yargı olan kalp krizi ve kanser ölüm nedenlerinin ilk ikisi. Ancak tuhaf olan ölüm sebeplerinin üçüncüsünün “tıbbi hatalar” olması. 

   ABD'nin önemli sağlık kuruluşlarından olan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörlerinden Martin Makary öncülüğünde ülke genelinde yapılan araştırma, Amerikan sağlık sistemi hakkında ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. British Medical Journal'da yayımlanan araştırmaya göre, Amerikan hastanelerinde ve sağlık kuruluşlarında tıbbi hatalar sonucu her yıl 250 bin civarında kişi hayatını kaybediyor. 

   Bu sonucun oldukça çarpıcı bir gerçeğe işaret ettiğini dile getiren Makary, kalp hastalıkları ve kanserin ardından tıbbi hataların trafik kazaları, Alzheimer, felç ve solunum sistemi kaynaklı hastalıklardan daha fazla can aldığına dikkat çekiyor.

    ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi'nin raporlarına göre ise ölüm sebepleri sıralamasında kalp hastalıkları ve kanserin ardından solunum sistemi kaynaklı ölümler geliyor. Araştırma, merkezin bu istatistiklerinin de sorgulanmasına sebep oldu.

    Makary, merkezin, hastanelerin mahrem bilgileri olduğu gerekçesiyle tıbbi hata kaynaklı ölümlerin istatistiklerini tutmadığını kaydederek, "Havacılıkta bir uçak düştüğünde kimse oradaki ölümlerle ilgili bilgilerin havayolu şirketinin mahrem alanı olduğunu iddia etmez. Hastaneler de kamu güvenliği ile ilgili kurumlardır ve bizce aynı standartlara göre ele alınmalıdır" değerlendirmesini yaptı. Makary'ye göre Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, hastanelerden tıbbi hata kaynaklı ölümlerle ilgili düzenli olarak bilgi toplamalı ve bunları ülkedeki sağlık personelinin bilgisine sunmalı.

    Araştırmada ayrıca, merkezin ölüm sebepleri ile ilgili istatistiksel bilgi kodlarının 1949'da yazıldığına ve o tarihte tıbbi hata kaynaklı ölümlerle ilgili yeterince bilgi ve farkındalık olmadığına dikkat çekilerek artık bu ölümlerin kayıtlarının toplanması gerektiğine işaret edildi.

   Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi'nin raporlarına göre 2014 yılında ABD'de kalp hastalıklarından 614, kanserden 591 ve alt solunum yolları hastalıklarından 147 bin kişi hayatını kaybetti.

   Bu araştırma sonrasında ise akıllara şu soru geliyor “Peki Tükiye’de bu oran ne?”

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.