1. Anasayfa
  2. Sigara
  3. Sigarayı Bırakmanın Yararları

Sigarayı Bırakmanın Yararları

Bu yazı 22 Kasım 2003, Cumartesi tarihinde yayınlandı ve 1582 defa okundu

Sigarayı Bırakmanın Yararları

Birkaç gün içinde, bedeninizde gözle görülür değişiklikler fark etmeye başlayacaksınız. Koku alma ve tat duyularınız iyileşebilir. Daha rahat nefes alabilirsiniz. Her ne kadar bir süre öksürseniz ve balgam çıkarsanız bile sigara öksürükleri giderek kaybolur. Ayrıca, dayanıklılığınızda da bir artış göreceksiniz.

Sigarayı bırakmanın daha kalıcı ve ciddi yararları, neredeyse siz sigarayı bırakır bırakmaz başlar.

24 saat içinde, kanda karbonmonoksit ve nikotin düzeyleri hızla düşer.

Sigara içmenin bronşlar üzerindeki etkileri, sigarayı bıraktığınız ilk günden itibaren tersine döner. Her ne kadar amfizemin etkilerinin geriye dönüşü yoksa da, nefes alma kolaylaşır ve hastalığın seyri yavaşlar.

Sigarayı bırakmanızın ilk yılında, kalp krizi riski azalmaya başlar. 10. yılında ise hiç sigara içmemişlerle aynı düzeye gelirsiniz.

Sigarayı derhal bırakmanın yemek borusu ya da pankreas kanseri olasılığını azalttığına, 7 yıl içinde mesane kanserinin hiç sigara içmeyen bir kişiyle aynı risk düzeyine erişeceğine ve 10-15 yıl sonra sigarayı bırakan kişinin akciğer, gırtlak ya da ağız kanserine yakalanma riskinin istatiksel olarak hiç sigara içmemişlere yaklaşacağına dair bilimsel çalışmalar mevcuttur.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.