Ağız Kokusu Problemi ve Sebepleri

Ağız Kokusu Problemi ve Sebepleri

Günümüzde çok yaygın olduğu bilinen halitosis (ağız kokusu), hiç şüphesiz sosyal yaşantıyı olumsuz etkileyen sağlık sorunlarının başını çekiyor.

Ağız ve Diş Sağlığı Hekimi Namık Kemal Ayhan’a göre, problemin çözümü için atılması gereken ilk adım, kapsamlı ağız ve diş sağlığı muayenesinden geçmek. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar da uzman diş hekimini destekler nitelikte. Araştırma sonuçlarına göre; kokunun kaynağını %90 oranında ağız ve diş sağlığı problemleri oluşturuyor.

Çok Yaygın Çünkü Hemen Herkes Hayatının Belli Dönemlerinde Bu Sorunu Yaşıyor

Tıp dilindeki adı ‘‘halitosis’’ olan sağlık sorunu, karşı tarafı rahatsız eden hoş olmayan ağız/nefes kokusu problemi olarak özetlenebilir. Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Namık Kemal Ayhan’a göre, kuvvetle muhtemel herkes hayatında birkaç defa ağız kokusu sorunu yaşıyor. Dolayısıyla çok yaygın. Kokuya neden olan belli başlı sorunların arasında sindirim sistemi problemleri, solunum yolları ve çeşitli sistematik hastalıklar bulunuyor. En yaygın kanı ise, kokunun mideden geldiği yönünde. Ancak konu üzerinde yapılan araştırmalar göre ağız kokusu, %90 oranında ağız içi problemlerden kaynaklanıyor. Ortodonti Uzmanı Benan Oğuz ve Lingual Ortodonti Uzmanı Cem Caniklioğlu, problemin gelişim aşamalarını şu sözlerle özetliyor. ‘‘Ağız ve diş sağlığı probleminin oluşmasıyla birlikte ağız içerisinde, kokuya sebep olan bakteri popülasyonunda patlama yaşanıyor. Sayıları normalin çok üzerine çıkan bakteriler ölmeye başladıkları andan itibaren, kötü bir kokusu olan hidrojen sülfür bileşeni açığa çıkıyor ve halitosis (ağız kokusu) gelişiyor’’

Kötü Ağız Hijyeni de Ağız Kokusuna Sebep Olan Bakteri Oluşumunu Körüklüyor

İhmal edilen veya özenli bir şekilde yapılmayan ağız ve diş bakımı da, kokuya sebep olan bakterilerin üremesi için uygun zemini hazırlıyor. Sigara kullanan bireylerde ağız kokusu görülmesinin sebebi de benzer nedenden zira sigara dumanı, ağız içerisindeki hijyenini hızla yok edebilen bir etkiye sahip.

Hekimlerin ortak kanısına göre; halitosise neden olan başlıca ağız ve diş sağlığı problemleri şu şekilde:

  • Yoğun diş taşı oluşumu,
  • Diş çürükleri,
  • Diş eti iltihabı,
  • Kist, tümör, abse oluşumu,
  • Eskimiş, kırılmış veya iyi yapılmamış dolgu ve kanal tedavileri,
  • Eski kron, köprü veya protezler,

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Namık Kemal Ayhan, ağız içi sağlık sorunları tedavi edilen hastaların tamamına yakınında ağız kokusunun yok olduğu belirtiyor ve ekliyor ‘‘düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gelen kişilerde halitosis görülme oranı çok düşük çünkü kontrol muayenesinde hekim, henüz oluşmakta olan sorunu büyümeden tedavi edecektir. Böylelikle ağız ve diş sağlığı korunur, halitosis probleminin de önü kesilmiş olur.’’ Diyerek, düzenli olması gereken diş hekimi kontrollerinin önemine dikkatleri çekiyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...