Ağız Kokusunun 8 Nedeni Var

Ağız Kokusunun 8 Nedeni Var

Pek çok kişi, sabah uyandığında ya da soğan, sarımsak gibi kokulu gıdalar tükettiğinde ağzının koktuğunu hisseder.

Çünkü ağız kokusu kimi zaman genel vücut sağlığında oluşan bir bozukluğun habercisi de olabiliyor. Uzmanlar, ağız kokusunun aslında bir hastalık olmadığını belirtiyor. Diş hekimi Özlem Demir Molla Mustafa, ağız kaynaklı kokuların karaciğer, mide, böbrek, bademcik gibi sorunlarda da ortaya çıkabildiğini belirtti. Mustafa, kişinin kendine olan özgüvenini olumsuz yönde etkileyen ağız kokusunun, ağız içerisinden, solunum yolu veya sindirim sisteminden gelen kokulardan kaynaklandığını vurguladı. Ağız kokusunun, bireylerin sosyal yaşantısını etkileyen yaygın bir sorun olduğunu vurgulayan Mustafa, ağız kokusunun nedenleri hakkında şunları söyledi

 "Kötü ağız hijyeni, tedavi edilmemiş çürükler, dişeti hastalıkları, ağızdaki ülserasyonlar, ağız kuruluğu, uygun olmayan ve düzenli bakımı yapılmayan protezler, dil üzerinde biriken bakteriler, karaciğer, mide, böbrek, bademcik gibi sağlık sorunları..." AĞIZ KOKUSUNDA DİŞHEKİMİNE BAŞVURMAK GEREKLİ Ağızdaki bakteri ortamlarının en sık diş çürükleri, ağız içi enfeksiyonlar, diş eti rahatsızlıklarına sebep olduğunu anlatan diş hekimi Özlem Demir şu bilgileri verdi: "Meydana gelen bu hasarlar ise ağız kokusunun başlıca etkenleri. Ağız kokusunu gidermek için yapılması gereken ilk işlem, ağız içinde kokuya sebep olacak etkenleri ortadan kaldırmak olmalı.

Uzun süreli açlık, ağız içi mikroorganizma aktivitesini artırdığı için ağız kokusu meydana gelmesine veya daha fazla hissedilmesine neden oluyor. Özellikle Ramazan aylarında uzun saatler boyu yiyecek ve su tüketilmemesi ağız bakımının İhmal edilebileceği anlamı taşımıyor. Ağız kokusu şikâyeti olan hasta mutlaka diş hekimine başvurmalı ve altında yatan nedenler ile ilgili bilgi alınması gerekiyor."

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...