Okul Başlamadan Önce Çocuklarda Diş Bakımına Dikkat

Okul Başlamadan Önce Çocuklarda Diş Bakımına Dikkat

Erken yaşlarda diş hekimi ile tanışan çocuklar, koruyucu ve önleyici uygulamalarla ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olabilirler.

Yazın fazla tüketilen soğuk, şekerli, asitli içecekler ve dondurma, çocukların dişlerinde kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Dışarıda uzun geçirilen zamana da bağlı olarak diş fırçalamanın azaldığı yaz aylarında, ağızda oluşan bakterilerin tam temizliği yapılamıyor.

Diş bakımının ihmali ise çocuklar da diş çürüklerine, diş minesinde çatlak ve diş hassasiyeti gibi ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına zemin hazırlıyor. Oysa ki ağız sağlığı küçük yaşlarda eğitimle başlar ve düzenli kontrollerle sürdürülebilir. Tatil dönüşü nasıl bir yol izlenmeli? Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Neler Diş Minesine Zarar Veriyor?

Soğuk asitli içecekler ve dondurmanın; diş çürükleri, diş minesinde çatlak ve diş hassasiyeti gibi sorunlara neden olduğuna dikkat çeken Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, görüşlerini şu sözlerle sürdürüyor: “Diş minesi, bazı yiyecek ve içeceklerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı dişi koruyan, çevresini saran ve iç tabakaların zarar görmesini engelleyen bir yapıya sahiptir. Diş minesinin sert olan yapısı, fiziksel ve kimyasal bazı etkenlere maruz kalarak zarar görebilir. Çocukların, aile kontrolü dışında okulda ve arkadaş ortamlarında bilinçsiz ve ölçüsüzce tükettikleri soğuk yiyecek ve içecekler, dişlerde önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Dişlerde ağrı ve sızılara neden olabilen bu durum, özellikle de yaz aylarında kendini göstermektedir.”

Tatil Dönüşü Diş Kontrolünü İhmal Etmeyin

Yaz aylarında hava sıcaklığına bağlı olarak daha çok tüketilen soğuk yiyecek ve içecekler, dişlerde hassasiyete neden olabiliyor. Özellikle de buzlu, asitli ve soğuk içeceklerin serinlik verirken, diş sağlığımızda sorunlara neden olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, soğuk içecek ve dondurma tüketimine bağlı olarak gelişen diş sağlığı sorunlarının diş bakımı konusunda dikkatli olunarak önlenebileceğini ifade ediyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, konuyla ilgili görüşlerine şu sözlerle devam ediyor: “Yaz aylarında daha çok özen gösterilmesi gerekirken aksatılan diş fırçalama, diş sağlığını korumada yetersiz kalınmasına neden olmaktadır. Soğuk, şekerli, asitli içeceklerin ve dondurmanın yoğun olarak tüketilmesi de söz konusuysa, diş çürükleri ve diş hassasiyetleri kaçınılmaz hale gelecektir. Bu nedenle, tatil dönüşünde mutlaka bir diş hekimine başvurulmalı ve çocukların diş kontrolleri yapılmalıdır.”

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...