Hamilelik Ve Alkol: Bir Yudum İçki Bile Zararlı!

Hamilelik Ve Alkol: Bir Yudum İçki Bile Zararlı!

Kötü alışkanlıklar normal bireyin sağlığını olumsuz etkilemektedir.Henüz yeni oluşan ve gelişen bebeğ in alkole maruz kalması onun ciddi tehlikeli.

Hamile kadınların çok az içki içmesi bile karınlarında taşıdıkları bebekleri için çok zararlı. Alkol bebeğin beyin hücrelerini öldürüyor Hamile kadınların çok az alkol almalarının bile, doğacak bebeğin beynindeki microglial hücreleri öldürdüğü ortaya çıktı. Merkezi sinir sisteminin ara dokularını oluşturan, ancak sinir hücresi olmayan microglial hücrelerin, alkole karşı beyindeki en hassas hücreler olduğu belirtildi. Çok az miktarda alkolün dahi, ana rahmindeki bebeğin microglial hücrelerinin çoğalma ve gelişmesini önlediği bildirildi.

UAMS Tıp Okulu’nda yapılan araştırmada, microglial hücrelerin alkolden etkilenmemesi için yeni bir yol bulunduğu ve üzerinde çalışıldığı belirtildi. Uzmanlar, microglial hücrelerin beyin fonksiyonu için çok önemli olduğunu vurguladılar. Amerikan Hücre Biyolojisi Genel Kurulu’nda açıklanan bilimsel raporda, yeni bir kimyasal madde ile alkolün microglial hücreler üzerindeki etkisinin bloke edilebileceği bildirildi. Kimyasal maddenin, alkolün microglial hücreler üzerindeki toksin etkisini azaltabileceği düşünülüyor. Uzmanlar, hamile kadınların kesinlikle alkolden uzak durmalarını salık veriyor.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...