Dikkat ! Şiddetli Alerjinin Belirtileri

Dikkat ! Şiddetli Alerjinin Belirtileri

İnsanlarda yaygın olarak görülen alerjilere yiyecekler, ilaçlar, polen ya da evcil hayvan kılı gibi çevresel tahriş ediciler yol açabiliyor.

İnsanlarda yaygın olarak görülen alerjilere yiyecekler, ilaçlar, polen ya da evcil hayvan kılı gibi çevresel tahriş ediciler yol açabiliyor. Alerji belirtileriniz hafif ya da çok aşırı ve ciddi olabiliyor, tedavi edilmezse insan hayatını tehlikeye atabiliyor.

MayoClinic ve Ulusal Tıp Kütüphanesi ne göre, şiddetli alerji belirtileri arasında güçlükle nefes almak ve bilinç kaybı bulunuyor. İşte en yaygın olarak görülen diğer belirtiler:

  • Nefes almada güçlük: Yiyeceklere, ilaçlara, evcil hayvan kılına veya böcek sokmasına karşı alerjik reaksiyonun bir parçası olarak nefes almada güçlük çekebilir ve hırıltılı nefes alabilirsiniz.
  • Kurdeşen: Eğer hayvan tüyüne, ilaçlara ya da yiyeceklere alerjiniz varsa cildinizde kızarıklık, kaşıntı olabilir.
  • Kabarmalar: Böcek sokmalarına, ilaç ve yiyeceklere karşı olan alerjilerde, cildinizde ya da alerjenin temas ettiği bölgede, ağzınızda kabarmalar oluşabiliyor.
  • Kusma: Herhangi bir alerjenle temas ettiğinizde mideniz bulanıyor ya da kusuyorsanız, bu ciddi bir alerjinin göstergesidir ve acil tedavi gerektirir
  • Güçsüzlük: Alerjenle temasınızda kendinizi güçsüz hissedebilir, başınız dönebilir bu durum dengenizin bozulmasına ve bayılmanıza neden olabilir.
  • Anafilaksi: Yaşamınızı tehdit eden anafilaksi, şiddetli alerji durumunda ortaya çıkar ve bunun belirtileri ise bilinç kaybı ve zayıf nabız atışıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...