Sinüzit Ve Alerjik Şikayetlerde Tuzlu Su Faydalı

Sinüzit Ve Alerjik Şikayetlerde Tuzlu Su Faydalı

Bilimsel araştırmalar buruna az tuzlu su çekmenin sinüzit, soğuk algınlığı ve alerjiye bağlı burun şikayetlerini tedavide etkili olduğunu gösteriyor.

Dünya genelinde polen alerjisi sorunu yaşayanların sayısının artması ve klasik tıbbi yaklaşımlarla her zaman önemli derecede başarı sağlanamaması insanları farklı arayışlara sürüklüyor. Bunlardan bazılarının son derece etkin olduğu ciddi bilimsel araştırmalarla da destekleniyor.

Bu yöntemlerden birisi de nasal irrigasyon adı verilen buruna hafif tuzlu su verme işlemi. Alerji veya soğuk algınlığı durumlarında kullanılan serum fizyolojik spreylerinden farklı olarak nasal irrigasyonda demlik benzeri bir aparatla hastalar burunlarına az tuzlu su uyguluyorlar ve herhangi bir işlem yapmadan bunun dışarı akmasına müsaade ediyorlar. Bunun için özel bir aparat da geliştirilmiş: neti pot. Demlik benzeri bu aletin içerisine konan tuzlu su doğrudan buruna uygulanabiliyor.

Bu cihazın kullanımı spreyler kadar konforlu değil ancak bu yöntemin elde ettiği başarının bilimsel araştırmalarla ortaya konması yöntemin değerini arttırıyor. Nasal irrigasyon yöntemi, yapılan çalışmaların tamamında alerji ve burunla ilgili problemlerde son derece etkili bulunmuş.

Yöntemin en önemli avantajlarından birisi kuruluğa ve sprey veya ilaç uygulanması sonrasında gelişen burun mukozası şişliğine bağlı tıkanıklığa (rebound congestion) neden olmaması.

2008 yılında yapılan bir araştırmada ciddi derecede alerjik şikayetleri olan bir grup çocuğa düzenli olarak nasal irrigasyon tedavisi uygulanmış ve çocukların alerjik şikayetlerinin hafiflediği ve steroidli burun spreyi kullanımlarının ileri derecede azaldığı tespit edilmiş. 

Michigan Üniversitesi'nde 2007 yılında yapılan bir araştırmada kronik burun ve sinüzit sorunu olan 121 yetişkin incelenmiş. İki aylık uygulama sonucunda, nasal irrigasyon uygulanmasının sprey kullanımından daha etkili bir şekilde hastaları tedavi ettiği ispatlanmış.

2007 yılında Cochrane veritabanında yer alan araştırmaların incelendiği bir araştırmada hafif tuzlu su ile nasal irrigasyon uygulanmasının son derece etkili ve ucuz bir yardımcı tedavi yöntemi olduğu belirtilmiş.

Sonuç olarak bilimsel araştırmalar buruna az tuzlu su çekmenin sinüzit, soğuk algınlığı ve alerjiye bağlı burun şikayetlerini tedavide etkili olduğunu gösteriyor.

Buruna Çekilecek Suyu Nasıl Hazırlayalım?

Buruna çekilecek suyun hazırlanması için çeşitli yöntemler bulunmakla birlikte güvenle kullanılabilecek bir solüsyon şu şekilde hazırlanabilir:

  • 250 ml temiz suyun içerisine (kaynatılıp soğutulmuş olabilir), 2 çay kaşığı katkısız yemek tuzu ve 1 çay kaşığı yemek sodası (kabartma tozu vb. gibi amaçlar için karbonat diye satılan aslında doğrusu bikarbonat olan beyaz bir madde) katarak iyice karıştırınız. Eğer bu karışım burnunuzu çok yakarsa tuz miktarını 1,5 çay kaşığına indiriniz. Bu karışım 1 hafta süresince oda sıcaklığında ağzı kapalı bir şekilde saklanabilir.
  • Bu karşımdan şikayetleriniz devam ettiği sürece her gün 2-3 kez burnunuza çekip kendiliğinden akmasını bekleyiniz.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...