İn Vitro Olgunlaştırma - IVM

İn Vitro Olgunlaştırma - IVM

Daha önce Güney Kore ve İskandinavya'da uygulanan bu tüp bebek yöntemi uzmanlarca, çok daha ucuz ve hızlı olarak nitelendiriliyor.

Daha önce Güney Kore ve İskandinavya'da uygulanan bu tüp bebek yöntemi uzmanlarca, çok daha ucuz ve hızlı olarak nitelendiriliyor. En önemlisi de tüp bebek tedavisinin sakıncalı olduğu kadınlar için çığır açacak yeni yöntem olacağı belirtiliyor.

Doğurganlık tedavilerinde son yılların en kayda değer gelişmesi olarak Güney Kore ve İskandinav ülkelerinde de kullanılan, “tüpte olgunlaşma” olarak nitelenen (in vitro olgunlaştırma - IVM) adlı yöntemle dünyaya gelen bebeklerin sayısı İngiliz ikizlerle birlikte 400'e yaklaştı. Teknik, geleneksel tüp bebek yöntemine göre daha ucuz ve daha hızlı bir yöntem olarak niteleniyor. Bu yöntemde yumurtalar tüp bebek yöntemine göre bir aşama önce anneden alınıyor ve laboratuvar ortamında olgunlaştırılarak döllenmeye hazır hale geliyor.

Tüp Bebek Yönteminden Daha Ucuz ve Daha Güvenli

Bu yöntem pahalı ilaçların kullanılmasına gerek bırakmadığından ortalama 1.500 sterlin daha ucuza mal oluyor. Aynı zamanda da daha güvenli. Çünkü geleneksel tüp bebek yöntemindeyse önce bazı ilaçlar alınması ardından iki hafta boyunca hormon iğneleri kullanılması gerekiyor ve yumurtalar rahimde olgunlaştıktan sonra laboratuvarda döleniyor. Doğurganlık tedavisi görmek isteyen kadınlardan üçte birinde polikistik yumurtalık sorunu var. İlaç kullanılmadığından bu nedenle yan etkiler ortaya çıkması ihtimali önleniyor.

Bu yüzden yeni yöntem, özellikle rahimdeki "çoklu kistler" gibi bazı sağlık sorunları nedeniyle bu ilaçları alması sakıncalı olan kadınlar için de en uygun alternatif olarak gösteriliyor.

Ama Başarı Oranı Daha Düşük

Henüz yaygınlaşmayan yöntemin en olumsuz yanıysa tüp bebeğe oranla başarı oranının daha düşük olması. Uzmanlar bir sonraki hedeflerinin bunu değiştirmek olduğunu söylüyorlar.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...