Zinde Kalmak İçin İpuçları

Zinde Kalmak İçin İpuçları

Her organın ihtiyacının farklı farklı olduğu ve beslenmenin bu organların ihtiyaçlarına göre yapılması gerektiği belirtildi. Uzmanlar, şu önerilerde bulunuyor:

  • Cilt: Cildin ihtiyacı C vitaminidir. Eğer cildin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesi isteniyorsa her gün en az 60 mg C vitamini alınmalıdır. C vitaminin vücudun savunma sistemini artına etkisi vardır. Bu vitamin vücuttaki yara izlerinin ve çürüklerin kapanmasına yardımcı olur, cilde pürüzsüz bir görüntü kazandırır.
  • C vitamini; taze meyve, meyve sulan ve sebzelerde bol miktarda bulunur. Özellikle, portakal, greyfurt, limon, kiraz ve siyah üzüm C vitaminin bol miktarda bulunduğu besinlerdir.
  • Gözler: Gözlerin A vitaminine ihtiyacı var. A vitamini vücudun sağlıklı olabilmek için ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerden biri. Göz sağlığına da etkisi büyük. Bunun için havuç, ıspanak, rezene, patates, brokoli, fındık ve mercimek yenmeli. Tırnaklar: Tırnaklar biyotine ihtiyaç duyar.
  • Güzellik vitamini olarak da bilinen biyotin, saçlan ve tırnak uçlannı güçlendirir. Yumurta, balık, süt, peynir, lahana ve patates biyotin içerir.
  • Kalp için Omega-3 Saçlar: Saçlar aminoasitlere ihtiyaç duyar.
  • Saçların sağlıklı uzaması ve yıpranmaması için ihtiyacın olan en önemli şey aminoasittir. Bunun için; hem protein hem de aminoasit içeren besinleri tercih edilmelidir. Peynir, yumurta, tavuk, hindi ve fındık gibi besinler alınmalıdır.
  • Kalp: Kalp sağlığı için Omega-3 yağ asitleri faydalıdır.

Kalbin sinsi düşmanı kolesteroldür. Kolesterol vücudun bütün hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Kolesterol hücre zarının ve bazı hormonların yapımında kullanılır. Ancak kanda fazla bulunması zararlıdır. Kolesterol bir yanda karaciğer tarafından üretilirken, besinlerden de alınır. Et süt ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde bol miktarda bulunurken, sebze ve tahıllarda bulunmaz. Omega-3 yağ asitleri içeren balık, kalp için çok faydalıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...