Bayramda Beslenme

Bayramda Beslenme

Ramazan boyunca bir ay dinlenmeye çekilen midenin, bayramda tatlı ve hamur işi yiyeceklerle yorulmaması gerekiyor.

Ramazan boyunca bir ay dinlenmeye çekilen midenin, bayramda tatlı ve hamur işi yiyeceklerle yorulmaması gerekiyor. Bu yiyeceklerin fazla tüketilmesi, hiper tansiyon, kalp ve damar hastalıkları ile diyabete zemin hazırlıyor.

Ramazan boyunca oruç tutma nedeniyle günlük öğün sayısı azaltıldığı ve beslenme alışkanlıklarında değişiklikler meydana geldiği için bayramda normal yeme düzenine geçişte psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimi ortaya çıkıyor. Bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek mide ve barsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklara ve kilo alımına yol açıyor.

Bir aylık orucun ardından bayramda aşırı yemek yemenin sonucunda hazımsızlık, mide yanması, gaz şikayetleri, kusma, ishal, kabızlık, mide-barsak hastalıkları, reflü gibi şikayetler ortaya çıkıyor. Bayramlarda yanlış beslenme sonucunda hastanelerin gastroenteroloji bölümlerine müracaatlar artıyor.

Bayramda sağlıklı beslenme ilkelerine uyulmalı, öğün atlanmamalıdır. Mutlaka üç öğün yemek yenmeli, ara öğünlerden kaçınılmalıdır. Bir gün boyunca bir porsiyondan fazla tatlı tüketilmemelidir. Diğer tatlı ikramları geri çevrilip, meyve, bol süt az kahve içeren sütlü kahve, bitki çayları tercih edilmelidir. Kafeinin fazla tüketilmemesi için günlük çay ve kahve tüketimi 3 fincanı geçmemelidir. Porsiyonlar azaltılmalı, davette sunulan yiyeceklerin yarısı yenilmelidir. Günde 8 bardak su içilmeli, yemekler yavaş yenilmelidir. Kızartmalardan, hazır meyve sularından, börek ve hamur tatlılarından uzak durulmalıdır. Ağır, yağlı yiyecekler içermeyen öğünler planlanmalıdır.

 • Kahvaltıda peynir, zeytin, kepekli ekmek, domates, salatalık.
 • Öğlen yemeğinde ızgara veya fırında et yemekleri, salata, çorba, kepekli ekmek, yoğurt.
 • Akşam yemeğinde etli sebze yemekleri, salata, yoğurt, kepekli ekmek seçilebilir.

Öneriler

 • Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın. Bir öğünde aşırı miktarda yemekten kaçının. Az ve sık yemek yiyin.
 • Kızartmalar yerine haşlama yemeği tercih edin.
 • Ağır hamur tatlıları, şekerler, aşırı yağlı, çok tuzlu, kalori açısından yoğun yiyecekler yerine sebze ve meyve tüketimine ağırlık verin.
 • Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlılarını az miktarda yiyin
 • Çay, kahve gibi kafeinli içecekleri fazla tüketmeyin.
 • Ramazan aylarında su tüketiminin az olmasından dolayı vücutta oluşabilen su kaybının yerine konulabilmesi için su ve sulu gıdaların tüketimine önem verin.
 • Diyabetliler, kalp hastaları, yüksek tansiyonu bulunanlar, diyetinizi kesinlikle bozmayın.
 • Bayram sofralarında sebze, meyve ve yoğurt ağırlıklı mönüler hazırlayın
 • Salatayı unutmayın, marul, kıvırcık, havuç, yeşilbiber ve limondan oluşan salatalar yapın.
 • Şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlıları ya da meyveleri tercih edin

Ayrıca; sağlıklı yaşamın en temel kurallarından biri olan fiziksel aktivitenin artırılması anlamında günlük yürüyüşler yapılmalıdır. Fiziksel aktivitenin bağırsak hareketlerini artırıcı, kan şekeri ve kolesterolünü azaltıcı, kilo kaybetmeye yardımcı olduğu unutulmamalıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...