Beslenme ve Bağışıklık Sistemi İlişkisi

Beslenme ve Bağışıklık Sistemi İlişkisi

İnsan vücudu birçok bakteri, virüs ve parazit için bir konak ve gıda kaynağından başka bir şey değildir.

İnsan vücudu birçok bakteri, virüs ve parazit için bir konak ve gıda kaynağından başka bir şey değildir. Vücudumuzda hücre sayısının 100 trilyon kadar olduğu tahmin edilmektedir. Şimdi sakın şaşırmayın çünkü hücre sayımızın 10 katı yani 1 katrilyon kadar bahsettiğim mikroorganizmalardan bulunmaktadır. Hatta neredeyse bir mikrop ya da virüs yumağıyız diyebiliriz?

İnsan vücudu kendisine zarar verecek mikroorganizmalara ve maddelere karşı koruyucu sistemler geliştirmiştir. Bir canlı, yapısına yabancı olan maddeleri tanıyabilme ve mücadele etme özelliklerine sahiptir. Antijen adı verilen yabancı maddelerin organizmaya girmesi ile başlayan ve birbiri ile ilişkili birçok biyolojik reaksiyonun meydana geldiği bağışıklık cevabı olayında bir çok sistem, organ ve hücre görev alır. Bu işleyişlerin toplamına bağışıklık sistemi (immun sistem) denmektedir.

Diyette immun sistem için önemli rolü olan mineral ve vitamin eksikliği anti-bakteriyel aktiviteyi arttırmakta, solunum yolu enfeksiyonlarında artışa ve organların hayati işlevselliklerini etkileyecek derecede yıkıma yol açabilmektedir. Dengeli beslenme ve amaca uygun diyet bağışıklık sistemini hastalıklara karşı güçlendirmektedir. Besin ögeleri enflamatuar süreçlerde hücrelerin yenilenmesi ve onarımı için gereken maddelerdir. Enerji ve protein yetersizliği durumlarında bağışıklık sisteminin zayıfladığı, kilo kaybı görüldüğü sonuç olarak komplikasyonlara zemin hazırlandığı bilinmektedir. Besin öğelerinin insan sağlığı üzerine olan immun modülatör etkileri artan şekilde araştırılmaya başlamıştır. İmmun modülatör besin öğeleri arasında lif, omega-3, omega-6, fenolik bileşikler ya da fitokim yasallar, ginseng, probiyotikler ve prebiyotikler bulunmaktadır.

Bu terimlerin hemen hepsini günde en az birkaç kez bir vesileyle okumakta ve izlemektesiniz. Her biri için supleman (besin takviyesi) önerilmekte ya da en çok ihtiva eden gıda maddesi anlatılmaktadır. Hatta faydalarını saymaya başladıkları zaman ölümsüzlük iksiri bulunmuş gibi bir gaza gelebilirsiniz? Mutlak her şeye iyi gelecek bir sihirli besin ya da besin öğesi maalesef henüz bilinen evrende bulunmadı. Bu reklam ürünlerine lütfen dikkat edin. Sağlığa kesin olumlu etkileri kanıtlanmış olanlar olduğu gibi hala araştırma aşamasında olanlar da bulunmaktadır. Çünkü etki mekanizmaları henüz tam olarak anlaşılamamış olup; mutlaka uzman bir hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...