Eyvah Şişmanlıyoruz!

Eyvah Şişmanlıyoruz!

Vücut ağırlığının erkeklerde yüzde 15-18' i, kadınlarda ise yüzde 20-25'idir. Erkeklerde yüzde 25'i, kadınlarda ise yüzde 35'i geçerse şişmanlıktan söz edilir.

Vücut yağ oranı, vücut ağırlığının erkeklerde yüzde 15-18' i, kadınlarda ise yüzde 20-25'idir. Yağ oranı erkeklerde yüzde 25'i, kadınlarda ise yüzde 35'i geçerse şişmanlıktan söz edilir.

Şişmanlık en sık diyabet, kalp-damar hastalığı ve inmelere yol açar. Bunların hepsi de hayati önem taşırlar. Şişmanlık yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kalp-damar hastalıklarına yol açar. Her iki cinste de hormon dengesini bozar. Kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron hormonları azalır. Bu azalma kısırlığa ve cinsel sorunlara neden olur. Horlama, nefes darlığı, hazımsızlık, eklemlerde erken yıpranma, gut krizi, safra kesesi taşı, yorgunluk, halsizlik, endişe, depresyon sık görülür. Şişmanlık bağışıklık sistemini zayıflatarak infeksiyon hastalıklarına karşı dayanıksızlığa yol açar.

Neden Şişmanlıyoruz?

Şişmanlığın önde gelen nedenleri hareketsizlik ve kötü beslenmedir. Kötü beslenmek, abur cubur atıştırmak ve yüksek kalorili besinler tüketmektir. Hormon bozuklukları, soyaçekim ve bazı ilaçların neden olduğu şişmanlıklar ise daha ender görülen durumlardır.

Yapılan çalışmalar şişmanlık oluşumunda kalıtım veya genetik faktörlerin % 25-40 oranında rol oynadığını göstermiştir. Şişman kişilerin çocuklarında şişman olmayanlara göre şişmanlık görülmesi 2-3 kat fazladır. Anne ve babanın her ikisinin şişman olması durumunda çocukların %80'ninde erişkin yaşta şişmanlık gelişir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Verilerine Göre:

Dünyada 400 milyonun üzerinde obez ve yaklaşık 1,6 milyar aşırı kilolu birey bulunmaktadır. 2015 yılında bu oranın 700 milyon obez ve 2,3 milyar aşırı kilolu bireye ulaşacağı düşünülmektedir.

Ayrıca;

  • Kortizon
  • Antidepresanlar
  • Antitiroidler
  • Doğum kontrol hapları
  • Lityum
  • Antihistaminikler  gibi ilaçlar şişmanlığa yol açan ilaçlar olarak  gösteriliyor.

En şişman ülkeler arasında ABD ilk sırayı alırken, ardından Kuveyt, Hırvatistan, Katar, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri geliyor. Hazır yemeklerin tüketimi giderek artan dünyada obezite giderek ciddi bir sorun haline geliyor.

Şişmanlama konusunda ciddi anlamda bilinçlenmeyi ne kadar göz ardı etmeye devam edersek şişman bir dünya olmaya o kadar hızlı gideceğiz.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...