Gazlı İçecekler Hiperaktivite ve Strese Neden Oluyor

Gazlı İçecekler Hiperaktivite ve Strese Neden Oluyor

Norveçli bilim adamları, şekerli ve gazlı içeceklerin gençlerde hiperaktivite ve stres bozukluğuna yol açtığı uyarısında bulundu.

Norveçli bilim adamları, şekerli ve gazlı içeceklerin gençlerde hiperaktivite ve stres bozukluğuna yol açtığı uyarısında bulundu. Oslo Üniversitesi tarafından 15-16 yaşlarındaki 5 bin genç üzerinde yapılan araştırmada, deneklere günde kaç kutu gazlı içecek tükettikleri soruldu. Günde 4 kutu ve daha fazla gazlı içecek tüketen gençlerde hiperaktivite görülme riskinin önemli ölçüde arttığı görüldü. 

İçecek Makineleri Kaldırılsın

Bu gençlerde, stres bozukluğu ve bunalım belirtilerine de daha sık rastlandığı belirlendi. Araştırmada, gençlerin yüzde 10 unun günlük gazlı içecek tüketiminin 4 kutunun üzerinde olduğu da tespit edildi. Araştırmacılar, bu tür içeceklerde bulunan şeker ve kafeinin gençlerde zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açabileceğini belirtti. Araştırmanın sonuçlarını American Journal of Public Health te yayımlayan bilim adamları, okullardaki içecek makinelerinin kaldırılmasını tavsiye etti. 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...