Obezite Et Benlerini Tetikliyor

Obezite Et Benlerini Tetikliyor

Kilolu insanlarda et beni olma riskinin, kilolu olmayanlara göre belirgin derecede yüksek. En önemlisi de et benleri şeker hastalığının bir habercisidir.

"En önemlisi de kişide kilo varsa, et benleri şeker hastalığının bir habercisidir, tedbirini alması gerekiyor. Et benlerinin, genellikle boyunda, bazen deri renginde bazen daha koyu renklerde genelde küçük sapla tutunmuş yumuşak kabartılar olduğunu söyledi. Et benlerinin boyunun 1-5 milimetre arasında değiştiğini anlatan , halk arasında "et beni" olarak tanımlanan kabartıların obezite ve şeker hastalığıyla bağlantılı. Et benlerinin oluşmasında kilo faktörünün önemli.

Et benlerinin oluşmasında genetik faktörler de etkili. Ailesinde et beni olma eğilimi olanlarda bu risk daha fazla. Yani 'Annemde, babamda da var' diye öykü duyarız gençlerden. Kilolu insanlarda et beni olma riski, kilolu olmayanlara göre belirgin derecede fark ediyor. En önemlisi de kişide kilo varsa, et benleri şeker hastalığının bir habercisidir. Bizim dernek olarak, endokrin ile yaptığımız bilimsel çalışmada da et benleri şeker hastalığının habercisi olarak gösterildi.

Et beni olan insanların şeker hastası olabileceği için önlem alması gerekiyor. Diyetine dikkat etmesi, zayıflaması gerekiyor" diye konuştu. Benlerin tedavisinin olduğunu ancak eğilim varsa bunun tekrarlayacağını dile getiren Yılmaz, şeker hastalığına eğilimi olanların kontrol ettirip, önlemleri alması gerektiğini belirtti. Et benlerinin görsel sorun oluşturduğunu, ince saçlı olduğu için saç teli döner ve boğulur. Boğulursa düşerler ve oradan enfeksiyon kapabilir. Et benlerinin boğulup kopup, düşmelerinde enfeksiyon kapma riski söz konusu. Boyunda onlarca kabartı da hoş olmayan görüntüdür.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...