Saç Sağlığı İçin Gerekli Olan Besinler

Saç Sağlığı İçin Gerekli Olan Besinler

Vücut sağlığınız ve saç sağlığınız için iyi beslenmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Daha güçlü daha parlak daha sağlıklı saçlar için iyi beslenmek şart!

Stres, hormonal değişiklikler, tiroid problemleri, dolaşım sorunları, düzensiz beslenme ve besin eksiklikleri, kuru ve zayıf saçlara sebep olan faktörler arasında. Hatta belki de yaptığımız uygulamalar da saçlarımızı kıran ve döken sebepler arasındadır. Örneğin; saçlarımızı çitileyerek şampuanlamak, çok sıcak su kullanmak saçlarımızı yıpratacağı gibi dökülmesini de sağlayacaktır.

Eğer bir diyet yapıyorsak mutlaka uzmanlardan yardım almalıyız. Kendi başımıza yaptığımız diyetler sağlığımızı bozacağı gibi saç dökülmelerine de neden olabilir.

Sağlıklı, parlak ve güçlü saçlara sahip olmak için bazı gıdaları tüketmekte fayda var. Peki bu gıdalar neler?

Deniz Ürünleri: İstiridye, Orkinos, Somon

İstiridye, çinko yönünden oldukça zengindir. Çinko vücut için önemli bir antioksidandır. Saçın dökülmesine engel olur,  büyümesine yardımcı olur. Orkinos ise sağlıklı saçlar için gerekli olan omega-3 yağ asitleri içerir. Somon, saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Saç uzamasında da rolü büyüktür.

Yumurta

Yüksek protein içeren yumurta saç derisini besler ve içerdiği B vitaminiyle saçın büyümesine yardımcı olur.

Ceviz

Cevizin içerisinde bulunan biotin, saçı güçlendirir, saç kaybını azaltır ve saç büyümesini artırmaya yardımcı olur.

Havuç

Havuç, saçlarınızın doğal yağını korur. Aynı zamanda parlaklığını arttırır.

Kümes Hayvanları

Protein açısından zengin olan kümes hayvanları sağlıklı saçlar için gerekli bir besindir.  Protein alınmadığı takdirde saç renginde bozulmalar görülür.

Ispanak

B, C, E vitaminleri açısından zengin olan ıspanak sağlıklı saçlara sahip olmak için mutlaka tüketilmelidir. Özellikle demir açısından oldukça zengin olan ıspanak saç köklerine oksijen sağlar. Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Mercimek

Çinko, biotin ve protein açısından zengindir. Protein saçlar için makro bir besindir. Protein, gerçek saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olur.

Tatlı Patatesler

Tatlı patates beta-karoten dolu bir besindir. A vitamini içeren tatlı patates saç derisini güçlendirmede oldukça etkilidir.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, çinko ve demir bakımından zengindir. Kabak çekirdeğinde bulunan mineraller saç sağlığını korumaya yardımcı olur.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...