Şişmanlık Genini Bulan Türk Bilim Adamı

Şişmanlık Genini Bulan Türk Bilim Adamı

Dünyanın çeşitli ülkelerinden bilim adamlarının katıldığı etkinliğe şişmanlık genini bularan Türk bilim adamı Gökhan Hotamışlıgil de katılımcılarla buluştu.

Şişmanlık Genini Bulan Harvardlı Türk Bilim Adamı İstanbul'daydı!

18. Avrupa Birliği Obezite Kongresi İstanbul'da gerçekleşti. Konuyla ilgili dünyanın çeşitli ülkelerinden değerli bilim adamlarının katıldığı etkinliğe şişmanlık genini bularak yeni bir çığır açan Harvardlı Türk bilim adamı Gökhan Hotamışlıgil de katılımcılarla buluştu.

18. Avrupa Birliği Obezite Kongresi Avrupa Obezite Araştırma Derneği ve Türk Obezite Araştırma Derneği işbirliğinde ve Prof. Dr. Volkan Yumuk başkanlığında gerçekleşti. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezitenin her yönüyle ele alındığı kongreye dünyanın farklı ülkelerinden bilim adamları ve sağlık profesyonelleri katıldı. Dört gün boyunca obeziteyle ilgili en son bulgu ve değerlendirmeler tartışma masasına yatırıldı.

Kongrenin ardından başkanlığını Gökhan Hotamışlıgil'in yaptığı uydu sempozyumda obezite ve diyabete bağlı üzerinde çok düşünülmeyen konular irdelenip tartışıldı. Dünyaca ünlü bilimadamlarından Gökhan Hotamışlıgil, "Obezitede stres ve enflamatuar" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Kongrede altı çizilen konulardan birisi de, Türkiye'de şişmanlığın son 10 yılda kadınlarda %65 oranında erkeklerde ise %30 oranında artış gösterdiği ve Türkiye'deki her üç kadından birinin obeziteden muzdarip olduğuydu.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...