Tokluk Hissi Veren Besinler

Tokluk Hissi Veren Besinler

Ne kadar yemek yerseniz yiyin, tam anlamıyla doyma hissini yaşamıyorsanız lifli gıdalar tüketmenizde fayda var.

Yemek sonrası fazla zaman geçmeden acıkıyor musunuz? Çoğu zaman doyduğumuzu anlamıyoruz ve yemek yemeye devam ediyoruz. Sonra da çok yedik diye pişman oluyoruz. Ne kadar yemek yerseniz yiyin, tam anlamıyla doyma hissini yaşamıyorsanız lifli gıdalar tüketmenizde fayda var. ”Açlık krizlerini engelleyen ve doygunluk hissi veren lifli gıdalar sağlık için de faydalı” diyen Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç tok tutan lifli gıdaları şöyle sıralıyor:

Portakal

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Lif oranı oldukça yüksek olan portakal bir bütün olarak tüketilmelidir. Eğer portakalın suyunu içmeyi tercih ederseniz liflerinden yeteri kadar faydalanamazsınız. Portakal, vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Cilt sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Cildin taze ve pürüzsüz görünmesini sağlamasının yanında, cilt kırışıklıklarını önler. Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığa iyi gelir. C vitamini oranı yüksek olan portakal, yağ yakımını da hızlandırır. Soğuk algınlıklarına karşı korur.

Enginar

Enginar, kemik gelişimine katkıda bulunur ve ilerleyen yaşlarda oluşan kemiğin kolaylıkla kırılması sorununun önüne geçer. Aynı zamanda karaciğer için çok faydalıdır. Karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar. Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür ve vücuda dinçlik verir. Karaciğer sağlığı için enginar son derece önemlidir.

Badem

Zayıflamada etkisi olan bademin omega-3 seviyesi oldukça yüksektir. İçerdiği omega-3 sayesinde kalp ve göz sağlığı için faydalıdır. Bademin içindeki sağlıklı yağlar ve lifler açlık krizlerinin önüne geçiyor ve sizi tok tutuyor. Bağırsakların hareketlerini arttırıyor. Diyet yapanlar için ara öğünlerin yıldızı olan badem, günde en fazla 10-15 adet tüketilebilir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...