Bir Çağın Vebasını Yüzde 99 Yok Etti

Bir Çağın Vebasını Yüzde 99 Yok Etti

Yeni denenen bir tüberküloz tedavisinde, ilaçların iki hafta içinde virüsü yüzde 99 oranında yok ettiği ortaya çıktı.

Yeni denenen bir tüberküloz tedavisinde, ilaçların iki hafta içinde virüsü yüzde 99 oranında yok ettiği ortaya çıktı. Sonuçlar tedavinin ölümcül salgını kontrol etme potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Kombine edilen üç ilaçtan elde edilen ve henüz lisanslanmayan yeni bir ilaç, hastaların taşıdığı tüberküloz bakterisinin yüzde 99’nu iki haftada yok etmeyi başardı.

Dirençli Bakterilere Karşı da Etkili

Afrika’da bulunan iki merkezde 85 hasta üzerinde yapılan araştırmada gönüllüler ilacı iki ay kullanmak yerine iki hafta kullandı. Sonuçlar yeni olsa da bilim insanları elde edilen bulgular hakkında çok umutlu. Tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçların kombinasyonuyla elde edilen yeni ilaç, ilaca karşı bağışıklık kazanan tüberküloz bakterilerine karşı oldukça etkili.

Eğer araştırmanın sonuçları bilim insanlarının umduğu kadar etkili olursa, hangi tür olursa olsun tüberküloz bakterisi taşıyan hastaların tamamı bu yöntemle tedavi edilecek.

İki Yıl Süren Tedavi 4 Aya İnebilir

Tüberkülozla mücadelede araştırmaları destekleyen TB Alliance yöneticisi Dr. Mel Spigelman araştırmanın sonuçlarını büyük bir bilimsel keşif olarak nitelendirdi. Spigelman, bunun gelecekte keşfedilecek tedavi yöntemleri için başarılı bir strateji olduğunu söyledi: “İlaca karşı bağışıklık kazanan ve tedavinin etkisiz kaldığı hastaları 4 ayda ya da daha kısa bir sürede tedavi edebilecek. Öncesinde bunu tedavi edebilmek için bir iki yıllık bir ilaçla tedavi yöntemi kullanıyorduk. Bir diğer yandan, yeni bulunan bu tedavi yöntemi öncekine nazaran yüzde doksan daha ucuz. Araştırma tüm zamanların en basit, en etkili ve en ucuz tedavi yöntemi için umut veriyor”

HIV salgının arkasında yayılan hastalık, gelişmekte olan ülkelerde HIV virüsü nedeniyle zayıflayan hastaların en büyük ölüm nedeni olarak biliniyor. Üstelik yeni tedavi yöntemi HIV virüsü taşıyanlarla da uyumlu.

Şuanda tüberküloz bakterisi taşıyan hastalar 6 ay ve iki yıl arasında her gün kendilerine verilen ilaçları kullanarak tedavi ediliyor. Bazı hastaların tedavisi uzun yıllar sürebiliyor ve çok yüksek maliyete neden olabiliyor

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...