Kene Isırığı ve Kırım-Kongo Hemorajik Ateşi

Kene Isırığı ve Kırım-Kongo Hemorajik Ateşi

Kene Isırığı na karşı Sağlık Bakanlığı, Kırım-Kongo hastalığı ve kene ısırıkları ile ilgili olarak uyulması gereken önerileri bildirdi.

Kenelerin vücuttan uzaklaştırılırken koparılmaması gerektiğine dikkat çeken Bakanlık, Kene Isırığı na karşı cımbızla sağa sola oynatılarak çıkarılmasının daha uygun olduğunu bildirdi. Bakanlık, kenelerin kesinlikle elle öldürülmemesi ve patlatılmaması gerektiğini kaydetti. 

Bakanlık, çalı çırpı, su kenarı ve ya gür otların bulunduğu alanlara piknik veya başka amaçlı gitme durumunda pantolon paçalarının çorap içine alınmasını ve dönüşte mutlaka vücudun kene yönünden kontrol edilmesini istedi. Bakanlık, "Kene varsa uygun bir şekilde uzaklaştırılmalıdır. Bu tür yerlere gidildiğinde mutlaka çizme giyilmelidir" dedi. 

Bakanlığın kenelerle ilgili broşürde yer alan uyarıları şöyle : 

  • Hayvan barınakları kenelere karşı ilaçlanmalı, barınakların duvarları sıvanmalı ve badanaları yapılarak kenelerin yaşamaları engellenmelidir,
  • Hayvanların kanına veya başka bir vücut sıvısına temas edilmemeli, bu durumlarda eldiven kullanılmalıdır,
  • Hayvan barınaklarına girdikten veya hayvanlara temastan sonra, insanların vücutlarını kene yönünden muayene etmeli, kene varsa uzaklaştırılmalıdır,

Vücuda Alkol Ya Da Gaz Yağı Dökmeyin

  • Vücuttaki kenelerin üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, gaz yağı vb) dökülmemelidir. Çünkü bu kimyasallar kenelerin kusmasına sebep olabildiğinden kusmuktaki virüsler kenenin kan emmek için ısırdığı yerden vücuda girebilirler,
  • Kenelerin yaşama alanlarında bulunabilecek kişiler, repellent olarak bilinen böcek kaçırıcı ilaçları vücutlarına sürerek veya elbiselerine emdirerek kullanabilirler,
  • Hasta olan kişilerin kullandığı malzemeler ve tuvaletler çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir,
  • Hayvanlardaki kenelerle mücadele edilmeli, hayvanlar kenelere karşı ilaçlanmalıdır."

Bahar ve Yaz Ayları

Kırım-Kongo Kanamalı Ateş olarak bilinen hastalığın ölümlere neden olduğunu açıklayan Bakanlık, hastalığın ani baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik ve belirgin iştahsızlıkla başladığına, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlerin de görülebildiğine değindi. Bakanlık, hastalığın, ilk günler, yüzde ve göğüste kızarmalar ve gözde kanlanmalarla ortaya çıktığını anlatırken, "Göğüs ve karında başlamak üzere vücuda yayılan küçük nokta şeklinde kanamalar olabilir ve bu kanamalar daha da büyüyerek vücuda yayılabilir. Hastalık tablosuna burun ve diş eti kanamaları da eşlik edebilir" dedi. 

Hastalığın insanlara kenelerin ısırması veya kenelerle temas sonucu bulaştığını açıklayan Bakanlık, evcil hayvanlara da aynı şekilde bulaşabildiğini kaydetti. Yabani kemirici hayvanların, kuşların ve kenelerin hastalığın doğadaki saklayıcısı durumunda olduğunu ifade eden Bakanlık, "Keneler beslenmek için bu hayvanlardan kan emerler, kan emme sırasında aldıkları virüsü insanlardan kan emerken bulaştırırlar" dedi. 

Hastalığın genellikle ısırılmadan sonra 1-3 gün arasında ortaya çıktığını belirten Bakanlık, zaman zaman 13 güne de çıkabildiğini bildirdi. Bakanlık, "Hastalık çoğunlukla, bulaştırıcı kenelerin aktif olduğu bahar ve yaz aylarında ortaya çıkabilmektedir" dedi. 

Bakanlık hastalıktan şüphe edildiği an, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasını istedi. Hastalığın Afrika, Asya, Ortadoğu da ve Doğu Avrupa da görülebildiğini anlatan Bakanlık, son yılarda Kosova, Arnavutluk İran, Pakistan da tek tek vakalar şeklinde ortaya çıktığının bilindiğini kaydetti. Hastalık ilk olarak 1944 yılında Kırım da, 1956 yılında ise Kongo da görüldü. Hastalıkta ölüm hızı oranının yüzde 30 olduğu öğrenilirken bu oranın Türkiye de yüzde 5 olduğu bildirildi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...