Peritonsiler Apse

Peritonsiler Apse

Genellikle geçirilen bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonucu oluşan bir hastalıktır. Ayrıca diş ve diş eti enfeksiyonları sonucunda da meydana gelmektedir.

Anjin de denen bu hastalıkta bademciklerden biri iltihaplanır ve bu bademcikle çevresindeki yumuşak dokular arasında apse olur. Apseden önce yumuşak dokuda yayılan enfeksiyon apsenin de çok geniş bölgelere yayılmasına neden olur. Enfeksiyon boyuna ve hatta göğse iner. Peritonsiler apse gençlerde görülür.

Belirtiler

  • Boğaz ve yumuşak damak ağrısı
  • Yutkunmada büyük acı
  • Ateş
  • Başı acının ters yönünde bir tarafa yatırmak ihtiyacı

Teşhis

Boğaz ağrısı ve huzursuzluk vardır. Doktorunuz şişmiş bir bademcik ve bunu örtecek kadar şişmiş damak arkası yumuşak dokusu görürse buna anjin diyebilir.

Doğru tedavi edilmezse apse boyuna, göğse, kalbe, akciğer arasındaki zara kadar inebilir. Bazen çok şiddetli bir şişmeyle ağzın damak tarafında dile yaklaşır ve nefes borusunun tıkanmasına neden olur.

Tedavi

Bu enfeksiyon antibiyotikle tedavi edilebilir. Cerahat varsa ve kendiliğinden akmazsa, doktorunuz apseyi ameliyatla akıtabilir. Bu antibiyotik tedavisi başladıktan hemen sonra veya enfeksiyonun bitmesinden 6 hafta geçtikten sonra olabilir.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...