Sivrisinekler Kimlere Saldırır

Sivrisinekler Kimlere Saldırır

Sivrisinekler en çok karbondioksit çıkaran hamilelere ve saldırıyor. Ayrıca cilt bakım kullananlar da sivrisineklerin iştahını kabartıyor.

Sivrisinekler en çok karbondioksit çıkaran hamilelere ve ürik asidi fazla olan kişilere saldırıyor. Ayrıca cilt bakım ve kozmetik ürünü kullananlar da sivrisineklerin iştahını kabartıyor. 

Florida Üniversitesi nden Jerry Butler ve Karen McKenzie'nin yaptığı araştırma, sivrisineklerin saldıracakları insan konusunda seçici davrandığını ortaya koyuyor. 

Araştırmaya göre, sivrisinekler tarafından ısırılmada genetik özelliklerin rolü % 85. Ayrıca vücut kimyasındaki bazı elementler de sivrisinekleri çekiyor. 

Derileri üzerinde yüksek miktarda steroid veya kolestrol olanlar sivrisinekleri cezbediyor. 

Kozmetik de Çekiyor Cilt bakım ve kozmetik ürünü kullananlar da sivrisineklerin iştahını kabartıyor. 

Bilim adamlarının vardığı bir diğer sonuç ise kalp, tansiyon ve yüksek kolesterol ilacı kullananların sivrisineklerin ilgi alanına girdiği şeklinde. 

Çok Kilolular Hedefte 

Sivrisineklerin hedefinde Ürik asit üreten ve karbondioksit çıkardığı için çok kilolu insanlar da var. 

Araştırmaya göre hamile kadınlar, normalin üzerinde karbondioksit çıkardığı için sivrisinek saldırılarına açık. Sivrisinekler harekete ve ısıya duyarlı ayrıca kurbanlarının kokusunu 50 kilometreden alabiliyor. 

Araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç ise, binlerce çeşit sivrisinekten yalnızca birkaçında küçük hastalıklara rastlanması.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...