Estetik İçin Acele Etmeyin!

Estetik İçin Acele Etmeyin!

Yeni annelerin en büyük sorunu hamilelik sırasında alınan kiloların doğum sonrasında sarkma ve çatlaklara neden olması.

Yeni annelerin en büyük sorunu hamilelik sırasında alınan kiloların doğum sonrasında sarkma ve çatlaklara neden olması. Doğumdan sonra en çok tercih edilen estetik işlemlerin karın germe, liposuction, vajina daraltma ve meme dikleştirme olduğunu belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, yeni anneleri estetik için acele etmemeleri konusunda uyardı…

9 aylık heyecanlı bekleyişin ardından bebeğini kucaklayan annelerin ilk haftalarda vücutlarında oluşan deformasyonu fark etmediğini belirten Prof. Dr. Kışlaoğlu, hamilelik sırasında oluşan kötü görüntülerin giderilmesi için doğumdan sonra en az 6 ay geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

Hamilelikte alınan kilolardan kurtulmak için diyet ve egzersizin yeterli olmadığı durumlarda kadınların imdadına estetik cerrahi yetişiyor. Fazla kilolar verilse de deformasyonu ortadan kaldırmak ve vücudu yeniden forma sokmak için kadınlar estetik müdahaleye ihtiyaç duyuyor.

Prof. Dr. Kışlaoğlu, estetik işlemler için doğumdan sonra en az 6 ay; emzirme döneminde sarkan göğüslere yapılacak meme dikleştirme operasyonu için de bebek sütten kesildikten sonra 2 ay beklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Doğum Sonrası Bu Operasyonlara Talep Artıyor

Karın Germe: Hamilelikte kasların hasar görmesi sebebiyle, karın germe ameliyatı doğum sonrası en sık yapılan estetik işlemdir. ‘Abdominoplasty’ adı verilen bu operasyonda, karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokuları tümüyle alınır, sarkmış ve çatlamış karın derisi gerilir. Karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesiyle deforme olmuş karın bölgesinin görünümü düzeltilir.

Liposuction: Yağ aldırma operasyonunun, doğum sonrası ideal kiloya ulaşıldığında yapılması gerekiyor ancak Prof. Dr. Kışlaoğlu, ‘liposuction’ın zayıflama olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı. Liposuction vücutta karın-bel-basenler, bacak iç ve dış kesimleri, kollar, göğüs bölgelerinde; yüzde ise boyun ve gıdık bölgelerinde uygulanıyor.

Meme Dikleştirme: Meme derisi, doğum sonrası emzirme nedeniyle elastikiyetini yitirir, doku eski dik formumu kaybeder ve meme başları doğum önceki şekline göre aşağı iner. Hamilelik ve emzirme sonucunda sarkan memelerin yeniden şekillendirilmesi için meme dikleştirme operasyonu yapılır.

Vajina Daraltma: Normal doğum sırasında zorlanmalar, gereksiz ve dikkatsiz açılan epizyotomiler (normal doğumda vajinayla anüsün arasının kesilmesi) ve sonrasında atılan özensiz dikişler, doğum sayısının fazla olması, iri bebek doğurmak veya yaşın ilerlemesi, vajina kaslarının elastikiyetini kaybetmesine ve vajinanın genişlemesine neden olur. Bu sorundan vajina daraltma estetiği ile kurtulmak mümkün.

Operasyon Sonrası Normal Hayata Dönüş

Karın germe operasyonundan sonra dikiş hattında gerginlik oluşturmamaya dikkat edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Kışlaoğlu, hastalara birkaç gün, yürürken biraz eğilmelerini ve karnı gerecek şekilde dik pozisyonda yatmamalarını öneriyor. Meme dikleştirme operasyonu sonrasında ise hastaların, birkaç gün elastik bir sutyen kullanmaları gerektiğini belirtiyor. Hastalar, bu operasyon sonrasında birkaç gün içinde normal hayatına dönebiliyor.

Liposuction sonrasında ise ameliyat yapılan bölgeye 2-3 hafta süreyle esnek korseler giydirilir. Meme dikleştirme ve karın germe ameliyatlarından sonra ortalama 2–3 gün arayla pansuman yapılır, yaklaşık 12 gün sonra da dikişler alınır. Operasyon sonrası görülen morluklar 3-4 hafta içinde tümüyle kaybolur, ödem ve şişlikler de 2-3 ay içinde tamamen geçer.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...