Estetikte Mastopexy Yöntemi

Estetikte Mastopexy Yöntemi

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, bu dönemde kıyafet ve bikinileri güzel taşıma telaşına girenler için göğüs estetiği hakkında merak edilenleri anlattı.

Güzelliğine düşkün kadınlar özellikle yaz aylarında en çok göğüs dikleştirme operasyonlarını tercih ediyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, bu dönemde kıyafet ve bikinileri güzel taşıma telaşına girenler için göğüs estetiği hakkında merak edilenleri anlattı.

Mastopexy, göğüsteki fazla deriyi alıp geri kalan dokuya ve meme uçlarına yeniden şekil vererek sarkık memeleri kaldırma işlemidir. Göğüs dikleştirme ameliyatlarının genellikle doğum yapmış ve emzirmiş kadınların tercihi olduğunu belirten Kışlaoğlu, bedensel şekil bozukluklarının ruh sağlığını olumsuz etkilediğini, göğüslerinden şikayetçi olan birinin kendini farklı hissederek çeşitli sorunlar yaşayabileceğini söyledi.

Deri elastikiyeti azaldıkça göğüslerin şekil ve sıkılığını kaybedip sarkmaya başladığını belirten Prof. Dr. Kışlaoğlu, göğüs dikleştirme işlemi olan Mastopexy ile sarkan göğüsleri uzun bir dönem için kaldırarak yeniden şekillendirdiklerini belirtiyor.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Uygulanıyor?

“Meme dikleştirme ameliyatı kişinin görünüşünü ve özgüvenini arttırır” diyen Kışlaoğlu, operasyona karar vermeden önce hastanın beklentilerini iyice gözden geçirmesi gerektiğinin altını çizdi. Mastopexy için en uygun adaylar sağlıklı, duygusal olarak işleme hazır ve bu ameliyatla yapılabilecekler konusunda gerçekçi düşünceye sahip kadınlardır. Genellikle en iyi sonuçlar küçük ve sarkık göğüslere sahip kadınlarda elde edilir. Her boydaki göğüs kaldırılabilir ama elde edilen sonuçlar ağır göğüslerde kalıcı olmayabilir.

Birçok kadının Mastopexy işlemini gebelik veya emzirme sonrası talep ettiğini belirten Kışlaoğlu, yeni bir gebelik düşünülmesi durumunda işlemin ertelenmesini öneriyor. Mastopexy gebelik ve emzirmeye engel değil ancak işlem sonrası gebeliklerde göğüsler eski haline döneceği için operasyonu geçersiz kılar. Yerçekimi, hamilelik, yaşlılık ve kilo değişiklikleri yeni sarkmalara neden olabilir ancak bu işlem meme protezi ile birlikte yapıldığında sonuç kalıcı olabilir.

Operasyonun Yan Etkileri Var mı?

Tüm meme kaldırma operasyonlarında iz kaldığını belirten Kışlaoğlu, bu izlerin her zaman bikini ve sutyen altında kalacak şekilde işlemin tamamlandığını belirtti.

Meme dikleştirme ameliyatının basit bir işlem olmadığını ama deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Kışlaoğlu bu operasyonda da yan etki veya anestezi reaksiyonu ihtimali olduğunu vurguladı.

Mastopexy ameliyatı sonrasında seyrek de olsa kanama, enfeksiyon ve meme başında kalıcı his kaybı görülebildiğini belirten Kışlaoğlu, işlem sonrası 1 haftalık antibiyotik tedavisi ile 1 aylık şişlik azaltıcı ilaç tedavisi uygulandığını belirtti.

Kişinin sarkık göğüslerinden kurtularak kendine olan güvenini artıran bu yöntemin maliyeti ise yaklaşık 8 ila 12 bin TL arasında değişiyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...