Saç Bakımı

Saç Bakımı

Saç bakımının başında saçı besleyici vitamin ve mineralleri tüketmek ve doğru saç bakım ürünleri kullanmak gelir.

Saçlarımız doğru bakım yapılmadığı taktirde çabucak yıpranmaya meyillidirler. Saçlar bir kadın için çok önemlidir. Çünkü bakımlı görünen, ışıl ışıl parlayan saçlar bir kadının güzelliğini ortaya çıkaran en önemli etkendir. Peki, ama saç bakımıyla ilgili olarak neler biliyoruz? İşte size özel saç bakımı ile ilgili öneriler ve bilmek istediğiniz her şey...

Önce Doğru Beslenme;

Saçlarınızın donuk ve cansız olduğunu düşünüyorsanız, belki de bakım eksikliğinden değil beslenme tarzınızdan kaynaklanıyordur.75 mg. C vitamini, 100 mikrogram Biotin, 15 mg Çinko, 300 mg Folyo asidi günlük ihtiyacınız. Bu miktarda vitamin ve minerali; yeşil yapraklı sebzeler, Soya filizi, süt ürünleri, çeşitli tahıllar içeren ekmekler, Kümes hayvanlarından elde edilen besinler ve balık karşılayabilir. Yeşil yapraklı bitlilerle beslenirken ekşi olanlarından da yemelisiniz ekşi tadı olan bitki ve sebzeler cilde ve saça doğal parlaklık katar. Tüm bunları yaparken saçınıza bakımın yanı sıra hem dengeli beslenmiş olur hem de cilt bakımınızın yarısını karşılamış olursunuz.

İşte Jojoba Mucizesi;

Saman gibi kuru, kırılmış saçlarınız varsa, çözüm jojoba yağında. Bu doğal madde, Güney Amerika çöllerinde yetişen bodur bitkilerin fındığından elde ediliyor. Uzun, yıpranmış saçlara özel ürünlerin temel maddesi, olarak banyomuza yerleşti bile(.Örneğin; Loreal ‘en El Vital Alpha-Jojoba Bakım Şampuanı veya Clairol’den Herbal.) Bu öz sayesinde kolayca taranabilen saçlar, güneş gibi parlıyor. Bu bakım önerisine ne dersiniz? Önce hayal edin.

Strese Karşı Masaj;

Elinizdeki imkânlarla uygulayabileceğiniz kolay bir yöntem,( nane, çam fıstığı ve sedir yağı canlandırıcı ve uyarıcı etki yapıyor).Bir kaç damla yağ esansını bir pipet aracılığı ile saç köklerinize damlatıp dairesel hareketlerle masaj yapın, buda ufak bir öneri, deneyin.

Güçsüz Saç Derisine Karşı;

Mineral zengini çamur banyosu. Özellikle ünlülerin kullandığı yöntemlerden biri.

Bütün saçınıza bu balçıkta masaj yapın, 10-15 dakika bekleyin ve normal bir şampuanla yeniden temizleyin.

Bir Gizli Öneri Daha;

Saçlarınızın doğallığı için kullanacağınız şampuan özlerine dikkat edin. Ayrıca damak zevkinden ödün vermeyenlere iyi bir haber: Yeni şampuanların birçoğu egzotik meyve kokteylleri gibi nefis kokular saçıyor. Yeşil elma özlü, kayısı özlü, kavun özlü ve daha birçok "Meyve Bakım Şampuanı".

Boyalı Saçlar İçin Ekstra Bir Tavsiye;

Saç renginizi uzun süre muhafaza etmek için nemi yapmalı? Çok kolay, çok pratik: Boyanmamış saçta bile renkli ışıltılar.

  • Sarışınlara; Papatya
  • Kumrallara; Kestane
  • Kızıllara; Kına özlü
  • Esmerlere; Nemlendiricili meyve özlü şampuanlar.

Sıradan kullandığınız şampuanlar gibi 2-3 dakika bekletip şampuan tipine uygun bir ürünle durulayınız( saç kremi vb...)

Saçlarınız Şekle Girmeyi Reddederse;

Bir avuç jöleyi tüm saçınıza dağıtıp, geriye doğru taramayı deneyin. Bu ıslak görünüm şimdi çok moda hem de müthiş pratik. Özellikle bitki özlü jeller ve jöleler kullanın ve banyodan ve bu tür işlemlerden önce doğal malzemelerden üretilmiş bir fırça ile saçlarınızı uzun uzun tarayın.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...