Aşırı Terlemenin Çözümü Botox

Aşırı Terlemenin Çözümü Botox

Hülya Ettekin, lokalize hiperhidrozis yani bölgesel aşırı terlemenin giderilmesinde botoxun başarı ile uygulanan bir medikal tedavi olduğunu söyledi.

Özellikle yaz aylarında büyük sorun olan aşırı terlemenin cerrahi dışı tedavisinin mümkün olduğunu belirten Hülya Ettekin, "Botox ile terleme tedavisi ilgili bölgelerdeki ter bezleri çevresindeki düz kaslarının ve bu kaslara gelen sinirlerin blokajına dayanan bir yöntemdir. Aşırı terlemesi olan losyon-krem kullanımı gibi yöntemlerle terlemesinin önüne geçemeyen, cerrahi tedavi istemeyen kişilerde seçilebilecek en güvenli mini invaziv işlemdir" dedi.

Aşırı Terlemede Uygulanan Botox Nedir Ve Nasıl Etki Eder?

Bir mikroorganizmanın laboratuvar ortamında masumlaştırılmış toksininden oluşan botoxun, ter bezlerinden ter yapımını baskılayarak etki ettiğini ifade eden Ettekin, "Botox tedavisini koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı gibi vücut bölgelerinde oluşan her türlü terlemede uygulamak mümkündür. Bu tedaviler gebelik, emzirme ve ilaç içeriğine duyarlılık gibi durumların varlığında uygulanmamalıdır. Yine bazı nöromusküler ve motor nöron hastalıktan olarak bilinen sinir veya kas hastalıklarına sahip kimselerde uygulamalar özel dikkat gerektirmektedir. Uygulamadan 24 saat öncesinde deodorant ve benzeri ürün kullanımına ara verilmedir. Koltuk altı terlemesi için yapılacak uygulamada kılların tıraş edilmesi yerinde olacaktır. Aşırı terlemede botox uygulaması muayenehane şartlarında gerçekleştirilebilir. Uygulamadan ortalama 15 dakika önce lokal anestezik krem kullanılması hasta konforunu arttırır ve yeterlidir. İşlem süresi ortalama 15 dakika kadardır" diye konuştu.

Botox Uygulamasının Yan Etkileri Var Mıdır?

Botox uygulamasında nadiren uygulama alanında morlukların oluşabileceğini belirten Ettekin, "Bu durum kısa sürede geçer. Avuç içi, ayak tabanı uygulamalarında hafif duyu kayıpları yaşanabilir. Bu durum tamamen geri dönüşümlüdür. Tüm bu bilgilerin ışığında aşırı terlemenin lokal olduğu durumlarda ilgili alanlara uygulanması hastanın konforunu arttıran hatta özgüven problemini ortadan kaldırarak sosyal yaşamını destekleyen oldukça sağlıklı bir uygulamadır" şeklinde konuştu.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...