Cildinize Kış Bakımı

Cildinize Kış Bakımı

Havalar bir ısınıp bir soğurken en çok etkilenen organlarımızdan biri de cildimiz. Bariyer görevi gören cildimize gereken bakımı ve özeni göstermeliyiz.

Dr. Figen Akın, "Cildimiz bedenimizi zararlı kimyasal madde ve toksinlerden, mor ötesi ışınlardan, sıcak ve soğuktan koruyan bir organ. İşlevini yerine getirmesi için bakıma ihtiyacı var" dedi.

Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, yaz aylarında sağlıklı bir bronzluk ya da güneşten korunmak için özen gösterilen cilt bakımının kış aylarında unutulduğunu söyledi. Ancak soğuk hava, kalorifer ile ısınan kapalı ve nemsiz ortamların cildin olumsuz etkilenmesine neden olabileceğini belirten Akın, "Cildimiz bedenimizi enfeksiyon oluşturabilecek mikroorganizmalardan, zararlı kimyasal madde ve toksinlerden, mor ötesi ışınlardan, sıcak ve soğuktan koruyan mükemmel bir organ. Ancak işlevini yerine getirmesi için bakıma ihtiyacı var" dedi. Dr. Akın, cildin doğal nem üretimini ihtiyacına göre şekillendirse de nemin azaldığı kış aylarında cildin doğal nem üretim hızının yetersiz kalabileceğini belirtti. Akın, "Bu da kış aylarında ellerde kuruma, kızarma ve çatlak oluşumu gibi sorunları beraberinde getiriyor. Soğuk havanın cildin nemini azaltan en önemli faktör" ifadesinde bulundu. cildinizi nemlendirin Figen Akın, soğuk havalarda cilt koruması için şu önemli ipuçlarını verdi: "Soğuk havanın neden olduğu kuruluğu önlemek için cildinizi nemlendirin. Cilt nemlendirmede kullanılan nemlendiriciler iki farklı mekanizmayla çalışır. Bazı nemlendiriciler, deri yüzeyinde bir katman oluşturur ve derinin doğal neminin buharlaşarak yitirilmesini engeller. Bu tür nemlendiriciler arasında vazelin, lanolin gibi yağlar bulunur. Etkili nemlendiriciler olmalarına karşın sürülmeleri zordur. Diğer grup nemlendiriciler ise havadaki nemi ya da derinin alt katmanlarındaki nemi yüzeye çekerek derinin nemlenmesini sağlarlar. Bunlara örnek olarak, gliserin ve bitkisel yağları verebiliriz. Banyoda vücut temizliğinde deri PH 'ına yakın PH 'da renksiz, kokusuz duş jeli veya sabunlar kullanın. Çok sıcak suyla yıkanmayın, banyoda kalış sürenizi kısa tutun. Banyodan sonra nemlendirmeyi, cilt üzerindeki su buharlaşmadan mutlaka yarım saatlik dönemde yapın.

Temizlikte Eldiven Kullanın

Eldiven kullanmadan temizlik malzemelerine temastan mümkün olduğunca kaçının ve her el yıkamadan sonra özellikle kış aylarında ellerde bariyer özelliğine sahip bir nemlendirici kullanın. Buna kış döneminde, yaz dönemine göre daha çok ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Cildin nemini artıran vitamin (A, C, E vitaminleri), mineraller ve vücutta yapılmayan bazı temel yağ asitlerinden (linoleik ve linolenikasid) zengin beslenmeye dikkat edin. Kış döneminde cildinizin nemlendirilmesi kadar yaşadığınız ortamın havasının nemlendirilmesinin de önemli olduğunu unutmayın. Soğuk havalarda dışarı çıkarken eldiven kullanın.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...