Cildinizi Yaz Sonrasına Hazırlayın

Cildinizi Yaz Sonrasına Hazırlayın

Yazın gelmesi ile cilt koruma önlemleri alan herkes şimdi de cildini bahara ve kışa hazırlıyor. Peki cildimizi yaz sonrasına hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi ürünleri kullanmalıyız?

Cildimiz mevsimlere göre ışıltılı ya da solgun gözükebiliyor. Bunun pek çok nedeni var. Yaz sonrası matlaşan teni canlandırmak için bakım yapmak şart. Aksi halde siyah noktalar, yağlanmalar görülebiliyor.

Tatil sonrasında cildimiz mat, renksiz ve soluk görünebiliyor. Sıcakla birlikte deniz ve havuz suyu ile temas etmek derinin yağ dengesini bozabiliyor. Yaza veda etmeden önce matlaşan cildi yenilemek için yapılabilecekleri Dermatoloji Uzmanı Dr. Burcu Yamangöktürk’e sordum. Akneli, yağlı derisi olanların mutlaka uygun bir yıkama ürünü ile beraber sıkılaştırıcı bir tonik kullanması gerektiğinin altını çizen Yamangöktürk, “Bu deri tipinde nemlendirici ihtiyacı ön planda değildir ancak kuru deriye sahip olanlar için nemlendiriciler vazgeçilmezdir” dedi.

Yaş Aldıkça Direnç Azalıyor

“Kuru deri bakımının amacı derinin nem miktarını ve nem tutma kapasitesini artırmaktır. Yaş aldıkça derinin dış ortama direnci azalmaya, kurumaya, sarkmaya başlar. Dolayısıyla yaş alan derinin cilt bakımı da bunlara uygun olmalı ve özellikli serumlar kullanılmalıdır” diyen Yamangöktürk, kuru ve normal deri yapısına sahip kişilerin her ürünü rahatlıkla kullanabildiğini ancak yağlı deriye sahip kişilerin yağlandırma özelliği olmayan ürünleri seçmeleri gerektiğini vurguluyor.

Cildinize Uygun Ürünler Seçin

Burun üzerindeki siyah noktalar, yağlı deriye sahip kişilerin, deri yüzeylerini doğru temizleyememelerinden, kuru deriye sahip kişilerinse kullandıkları kozmetiklerin gözenekleri tıkamasından kaynaklanabiliyor. Profesyonel cilt bakımında önce deriyi rahatlatan maskelerle siyah noktaların yumuşatıldığını anlatan Yamangöktürk, temizlenen gözeneklere cildine uygun sıkılaştırıcı maske kullanılması gerektiğini hatırlatıyor. Kuru bir şekilde siyah nokta sıkmak o alanın yeniden dolmasına ve gözenek çapının giderek büyümesine yol açıyor. Göz çevresinde oluşan yatay, derinliği olan ve deriye yapışık yağ birikimlerinin kan yağ düzeylerinin yükselmesinin bir işaretçisi olabileceğini söylüyor Yamangöktürk. Topluiğne başı gibi beyaz noktacıkların belirmesi ise göz çevresine uymayan kozmetiklerin kullanıldığı anlamına geliyor. Hassas göz çevresinde kullanılacak ürünleri cildinize uygun seçmeye özen gösterin.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.