Derimizdeki Sinsi Düşman

Derimizdeki Sinsi Düşman

Halk arasında kurbağaya dokunarak ya da parmakla yıldız saymanın neden olduğuna inanılan siğiller çok sık görülen viral bir enfeksiyondur.

Halk arasında kurbağaya dokunarak ya da parmakla yıldız saymanın neden olduğuna inanılan siğiller çok sık görülen viral bir enfeksiyondur. Siğillerin bulaşma şekli direk deriden kontak seklinde olup, virüsü taşıyan kişilerle temas, deriden deriye aktarılmasına neden olur. Bu nedenle de siğil taşıyan kişiler bunu diğer aile bireylerine, arkadaşlarına kolayca bulaştırabilirler. Genital siğiller ise genellikle seksüel temas ile bulaşır.

Siğiller insan papilloma virüslerinin sebep olduğu deri ve mukozaların bölgesel kalınlaşması ile karakterize bir deri hastalığıdır. Siğiller Eski Yunanlılar ve Romalılardan beri bilinmektedir. 19. yüzyıla kadar bu hastalığın frengi ve bel soğukluğunun bir belirtisi olduğu düşünülmekteydi. Siğil mikrobu vücudun her bölgesinde bulunabilir. Cinsel bölge dışında yerleşen siğiller çocuklar ve genç erişkinlerde sık olarak izlenir. Kız çocuklarda erkek çocuklara oranla daha sık izlenir. Kırsal bölgelerde kentlere oranla daha sık izlense de son yıllarda kentlerde de giderek artan sıklıkta görülmektedir. Siğiller kişiden kişiye direk temas ya da dolaylı olarak bulaşık yüzey ve eşyalarla temas ile bulaşabilir. Deri üzerinde küçük yaraların, çatlakların olması virüsün kolay bulaşmasında önemlidir. Küçük çocuklarda derideki küçük sıyrıklar, ellerden yüze, dizlere ve dirseklere yayılmasını sağlar.

Siğiller zamanla sayıca artıp büyüyerek tedaviye dirençli hale geçebilir. Virüs ile temas eden kişinin bu virüse karşı bağışıklık sisteminin durumu da kolay bulaşıp bulaşmamasını etkileyen önemli bir faktördür. Doç. Dr. Pınar Öztaş, ayak tabanı yerleşimli siğillerin en sık yalın ayak yapılan faaliyetler ile ve kalabalık kullanılan havuzlardan bulaştığını belirtti. "Ayak tabanında nasırlar ile sık karışabilen taban siğilleri, özellikle kemik çıkıntıların üzerinde olmaması ile nasırlardan ayrılabilir. Siğiller el üzerleri ve ayak tabanlarının yanı sıra sakal bölgesinde de izlenebilir. Traş sırasında jilet ile virüsün yayılması kolaylaşır. Tırnak kenarları yerleşimli siğillerin tırnak yiyenlerde sık olduğu bilinmektedir. Bu durumlarda ağız içi ve dişetlerine de bulaştığı izlenebilmektedir" dedi.

Cinsel bölgelerdeki siğiller, en sık rastlanan cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Bunlar deri üzerinde 2-5 mm çapında "et beni" ne benzeyen ve genellikle de birden fazla odakta başlayıp yayılan siğillerdir. Hastalarda makad etrafı ve kasık gibi kapalı ve nemli ortamlarda hızla çoğalarak karnabahar benzeri oluşumları meydana getirebilmektedirler.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...