Güneş Ve Cilt Sağlığı

Güneş Ve Cilt Sağlığı

Güneş saatli bir bomba gibidir. Çok uzun süre, korunmasız güneşte kalmak üzücü sonuçlara neden olabilir.

Güneş saatli bir bomba gibidir. Çok uzun süre, korunmasız güneşte kalmak üzücü sonuçlara neden olabilir. Unutmayalım, derimiz kendini koruyabilen bir kalkan değil, yaşayan bir organizmadır.

Sadece birkaç dakika içinde; UVA ışınları da, UVB ışınları gibi ciltte ciddi zararlara yol açabilir.

UVB ışınları, yüksek enerji taşıyıp, güneş yanıklarına neden olurken, UVA ışınları güneş yanığına yol açmayan ancak derinin derin tabakalarına ulaşıp, deride ciddi zararlar meydana getiren ışınlardır.

Fazla güneşlenme, birçok deri hastalığına neden olur: Güneş yanıkları, güneşe karşı aşırı duyarlılık, deri yaşlanması, pigment lekeleri ve kanser.

Güneşe Karşı Hepimiz Eşit Değiliz

Deri kanserlerinin 2/3'ü güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanıyor. Sorunun asıl kaynağı, güneşin kendisi değil, güneşe karşı bireylerin kendilerini nasıl korudukları.

UVA ve UVB ışınlarına karşı deri bazı doğal savunma mekanizmaları geliştirir. Bunlar: bronzlaşma, stratum korneum tabakasının kalınlaşması ve hücre yenilenme süreci olarak ifade edilebilir. Dermatologlar derinin güneşe karşı kendini koruduğu bu savunma gücüne “Güneşe Karşı Doğal Savunma” adını verirler. Bu güç her birey için özel olup, değiştirilemez. Ancak “Güneşe Karşı Doğal Savunma” güneşin zararlı etkilerine karşı, genel olarak deriyi korumaya yetmez.

Güneşten Korunmak İçin Öneriler

Güneş banyolarını azaltınız. Güneşte kaldığınız sürelerde fiziki korunma tedbirleri alınız. Bunlar: şemsiye, şapka, giysiler ve güneşten korunma ürünleri olabilir. Aynı koruma faktörleri değişik marka güneş koruma ürünlerinin aynı koruma gücüne sahip olamayacağını da unutmayınız.

Koruma faktörü belirtilse bile, birçok koruma ürünü UVA ışınlarına karşı herhangi bir koruma sağlamaz.

Güneşin Altında Bir Gününüz

Dermatologların tavsiyeleri:

Plaja gitmeden UVA ve UVB ışınlarına karış koyan bir güneş ürünü seçin: İlk günler için yüksek koruma faktörü kullanın, daha sonraki günlerde ise derinizin yapısına uygun bir koruma faktörüyle devam edin. Açık renk giysiler, kenarlı bir şapka ve güneş gözlüğü, plaja giderken unutmamanız gereken temel giysiler.

Saat 11.00'den önce Her zaman gölgede durması gereken 3 yaşından küçükler dışında herkes güneşten faydalanabilir. Aşırıya kaçmamak koşuluyla, ilk günden sonra gittikçe artan süre ile güneşte kalabilirsiniz. Güneş koruma ürününüzü, sık sık ve her deniz banyosundan sonra yeniden kullanınız. Bol bol su içiniz.

Saat 11.00-16.00 arası Güneşin tehlikeli saatleri. Herkes gölgede kalmalıdır.

Saat 16.00 - 18.00 arası UV'lerin %80'i bulutlardan geçebilir. Bulutlu bir gün olsa da koruma tedbirinizi alın. Bronzlaşmak derinin korunması anlamına gelmez. Özellikle UVA'lara karşı, güneşlenmenin son günlerine kadar tedbir alın. Her zaman şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye kullanın. Bol suyu ihmal etmeyin.

Saat 18.00'dan sonra Hem kendinizin, hem de çocuklarınızın cildini sık sık kontrol ediniz. Kızarıklık varsa telaşlanmayın. Güneş sonrası koruma ürünlerini kullanın. Gelecek günlerde uygun giysi ve şemsiye ile gölgede kalın.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...