İmpetigo

İmpetigo

Genelde çocukları etkileyen ve oldukça sık görülen bir deri hastalığıdır. Bu hastalıktan korunmak için almanız gereken önlemler ve tedavi süreçleri.

İmpetigo adli iltihaplı deri hastalığı, vücudun başlıca yüz, el ve diz gibi açıkta kalan kısımlarını etkileyen, bakterili bir enfeksiyondur. İçinden cerahat akması da mümkün, kalın kabuklarla kaplı yaralar şeklinde görülür. Bu hastalık çok bulaşıcıdır. Özellikle çocuklar arasında yaygındır.

Tedavi

Tedavi için bir doktora gitmeniz gerekir. Doktorunuz antibiyotik ve/veya krem yazacaktır. Belirtiler tedaviye başladıktan sonra 5 gün içinde geçmelidir.

Önlemler

İmpetigonun yayılmasını önlemek için tırnaklar temiz ve kısa tutulmalıdır. Evde herkesin kendine ait havlusu, mendili ve bardağı olmalı ve herkes her gün banyo yapmalıdır.

Okuldan Alıkoyma

İmpetigo geçiren çocuklar, yaralar tedavi edildiği ve temiz bir sargıyla örtüldüğü surece okula gidebilirler. Yaralar sarılmamışsa ve vücudun baş, el veya bacak gibi açıkta kalan kısımlarında ise çocuk, bunlar iyileşene kadar okula gidemez.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...