Kızıl Saçlılar Güneşe Daha Hassas

Kızıl Saçlılar Güneşe Daha Hassas

Avrupa Kanser Ligi tarafından hazırlanan raporda açık tenli, kızıl saçlı, çilli kişilerin güneş ışınlarına karşı daha hassas olduğu bildirildi.

Avrupa'daki kanserle mücadele ile ilgili kuruluşların bir araya gelerek oluşturduğu Avrupa Kanser Ligi tarafından hazırlanan raporda açık tenli, kızıl saçlı, çilli kişilerin güneş ışınlarına karşı daha hassas olduğu bildirildi. 

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Zengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ultraviyole ışınlara aşırı maruz kalan derinin, erken yaşlanmasına ve deri kanserine neden olduğunu söyledi. 

Özellikle çiftçi, denizci gibi açık havada güneş altında uzun süre kalanlarda bu tür rahatsızlıkların yoğun olarak görüldüğünü ifade eden Zengin, ''Bu ultroviyole ışınlar, hücre DNA'sının yapısını değiştiriyor. Hücrelerin kromozom yapılarını farklılaştırıyor. Dolayısıyla, uzun süre güneşe maruz kalan kişide zaman içinde cilt kanseri oluşabiliyor'' dedi. 

Çilli Olanlar ve Kızıl Saçlılar Güneşten Kaçınmalı

Zengin, güneş ışınlarına karşı Avrupa'da kanserle mücadeleyle ilgili kuruluşların bir araya gelerek oluşturduğu Avrupa Kanser Ligi'nin bu konu ile ilgili bir rapor hazırladığına dikkat çekerek, şunları kaydetti: 

''Güvenli Güneşlenme başlığı altında hazırlanan raporda, güneşteki ultraviyole ışınların neden olduğu kanser riskine karşı alınması gereken önlemler anlatılıyor. Bu raporda derinin güneşe nasıl reaksiyon verdiğinin bilinmesi öneriliyor. Deri rengi açıksa, saç rengi kızılsa ya da kişi çilliyse, 'güneş ışınlarına çok hassas' anlamı çıkarılabileceği belirtiliyor. Bu kişilerin derisinde 'melanin' denilen ve güneşin zararlı ışınlarını bir anlamda filtre eden boya maddesi az bulunuyor. Dolayısıyla bu kişiler güneşten daha çok etkileniyor. Bu kişiler, güneşten korunmaya büyük özen göstermeli. Yine raporda zararlı ışınlardan korunmak için saat 11.00 ile 15.00 arasında doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçınılması, çevredeki su, kum, ya da kardan olabilecek yansımalara da dikkat edilmesi gerektiği kaydediliyor.'' 

Koyu Renkli Sık Dokunmuş Kumaşlar Işınlardan Koruyor

Zengin, zararlı ışınlara karşı güneş gözlüğü takılması önerilen raporda, koyu renkli sıkı dokunmuş kumaşların ultraviyole ışınlara karşı daha iyi koruma sağlayacağının vurgulandığını bildirdi. 

Zengin, cilt kanseri başlangıcının bazı ip uçlarıyla önceden tespit edilebileceğini vurgulayarak, ciltte oluşan ve uzun süre geçmeyen kabarıklık ile uzun süre iyileşmeyen yaranın kanser başlangıcı olabileceğini, bu durumda zaman kaybedilmeden doktora başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...