Dünyada Cinsellik

Dünyada Cinsellik

İlk defa dünya çapında gerçekleştirilen seks analizine göre, bilinenin aksine insanlar bekaretini erken yaşlarda kaybetmiyor.

İlk defa dünya çapında gerçekleştirilen seks analizine göre, bilinenin aksine insanlar bekaretini erken yaşlarda kaybetmiyor. Yine önyargıların aksine en fazla seksi bekarlar değil, evliler yapıyor. Batılılar, önüne gelenle yatmada birinci sırada yer alıyor... 

İngiliz tıp dergisi The Lancet'in aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 59 ülkede gerçekleştirdiği analizden şu önemli sonuçlar çıktı:

Bekaretin Yitirilmesi

Sanıldığının aksine insanlar giderek daha erken yaşta seks yapmıyor. Kadınlar ve erkeklerin çoğu, ilk cinsel ilişkiyi ergenlik döneminin sonlarında yaşıyor. 

Önüne Gelenle Seks

Gelişmiş ülkelerde birden fazla partnere sahip olmak çok yaygın. Afrika'daki bekár erkek ve kadınlar, Batı'dakilere göre daha az seks yapıyor. Ancak AIDS gibi hastalıklar, önüne gelenle yatanların daha fazla olduğu Batı'dan çok Afrika'da görülüyor.

Prezervatif

Kullanımı Batı'da daha yaygın olmakla birlikte dünya çapında rakamlar giderek yükseliyor. AIDS'ten korunma programlarının çok sıkı uygulandığı Uganda ve Tayland'da prezervatif yaygınlaşıyor.

Tek Eşli Olmak

Dünyada tek eşlilik hakim. Ancak geçen yıl birden fazla partneri olduğunu söyleyenler, daha çok erkekler. 

En Fazla 

Analize göre evli insanlar, önyargıların aksine en fazla seks yapan grup. Az gelişmiş ülkelerde eşler arasındaki yaş farkı daha fazla.

Cinsel Hastalıklar

Bekar kadınlar, evli kadınlara göre daha az risk altında. Çünkü bekar kadınlar, erkekten prezervatif kullanmasını isterken, evliler korunmasız ilişkiyi tercih ediyor ve hastalık riskini artırıyor. 

İlk İlişki 15-19 Yaşları Arasında

Dünyanın hemen hemen her yerinde ilk cinsel ilişki, 15-19 yaşları arasında yaşanıyor. Bu rakamlar 10 yıl önce de aynıydı. İngiltere'de erkekler, ilk cinsel ilişkiyi ortalama 16.5 yaşında yaşıyor, kadınlar 17.5... Buna karşılık Endonezya’da erkekler 24.5, kadınlar 18.5. Son zamanlarda cinsel ilişki yaşadığını söyleyen Afrikalıların oranı üçte ikiyken gelişmiş ülkelerde bu oran dörtte üç. Burkina Faso'da eşler arasındaki yaş farkı ortalama 14.7’yken ABD'de 2.2.

Türkiye'de Durum Ne

Erkekler ilk cinsel ilişkiyi ortalama 18.5 yaşında yaşıyor. Kadınlar için veri bulunmuyor. Erkeklerin yüzde 75'i evlilik öncesi seks yapmış. Kadınlar bilinmiyor. Erkeklerin evlenme yaşı ortalaması 24, kadınların 20.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...