Kasık Biti

Kasık Biti

Kasık biti bulaşması genellikle cinsel ilişki sebebiyle olur. Bazen hiç belirti vermeyen kasık bitinin olası belirtileri ve uygulanan tedavi çeşitleri.

Kasık bitini taşıyan biriyle cinsel ilişki sırasında veya çok ender olarak giysiler ve yatak çarşaflarından geçer. Bit bazen (aynı zamanda saçlarda veya vücudun başka bir yerinde de bulunabilir) hiçbir belirti vermez. Bazen de kaşıntı ve hafif mavimsi lekeler ortaya çıkabilir. Kasık bitine Yengeç de denir, çünkü Yengeç gibi tutunmasını sağlayan kıskaçları vardır. Bu rahatsızlık pediculosis pubis diye de bilinir. (Yunanca bit = pediculus).

Belirtiler

  • Kasık tüyleri arasında toplu iğne başı büyüklüğünde grimsi renkte böcekler;
  • Tüylere bağlı küçük beyaz noktalar (bitin yumurtaları);
  • Şiddetli kaşıntı.

İlaç Tedavisi

Piperonil butoksidli pirentrin gibi bir ilaç veya Kwell: gamma benzen hekzaklorid verilebilir. Kwell daha güçlüdür ve bazen alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamile kadınların veya küçük çocukların kullanması sakıncalıdır. Bu ilaçların bir hafta sonra tekrar kullanılması gerekir. Eşinizin de aynı zamanda tedavi edilmesi şarttır. Eğer kirpikleriniz ve kaşlarınızda bit varsa, bu ilaçları kullanmayın, çünkü gözlerinize zarar verebilirler. Bunlar yerine bir göz pomadı (Phisostigmin) kullanın.

Yeniden bitlenmeyi önlemek için elbiselerinizi, çarşaflarınızı, battaniye ve havlularınızı ya kuru temizleyiciye verin veya kaynar suda yıkayın. Günlük kullanımınıza yetecek kadar eşyanızı yıkayın geri kalanları iki haftalığına hiç kimsenin dokunmayacağı bir yere kaldırın. Bu süre bit yumurtalarının kuluçka devresini tamamlaması ve çıkan bitlerin açlıktan ölmesine yeterlidir. Bitlenmiş yataklarınıza da aynı yöntemi uygulayın.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.