Sünnet ve AIDS

Sünnet ve AIDS

Sünnetli erkeklerin AIDS'e yakalanma riski sünnetsiz erkeklere göre 6 kat daha düşük. Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırmanın sonucuna göre;

Sünnetli erkeklerin AIDS'e yakalanma riski sünnetsiz erkeklere göre 6 kat daha düşük. Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırmanın sonucuna göre; sünnet esnasında alınan deride bulunan hücreler, HIV virüsünün en çabuk yayılma olanağı bulduğu zayıf hücreler arasında bulunuyor.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hindistan'daki Ulusal AIDS Araştırma Enstitüsü bilim adamlarının yaptığı araştırma, sünnetsiz erkeklerin AIDS'e yakalanma riskinin sünnetlilere oranla 6 kat fazla olduğunu ortaya koydu. 2000 Hindistanlı erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre, üst derinin sünnet esnasında alınması AIDS'in vücuda bulaşmasını engelliyor.

Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırma, penisin başını örten deride bulunan hücrelerin, enfeksiyona karşı daha hassas olabileceğini, bu nedenle sünnetli erkeklerin AIDS dahil olmak üzere frengi ve belsoğukluğu gibi hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösterdi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...