Anne Olmayı Planlayanlar Dikkat

Anne Olmayı Planlayanlar Dikkat

Burunda görülen etler ya da eğrilikler, hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin yeterli oksijen almasını engelliyor.

Sağlıklı bir hamilelik süreci yaşamak için, hamile kalmadan önce sağlık kontrolünden geçmek şart! Çünkü, annenin genetik yapısından beslenmesine, hastalık risklerinden hayat biçimine kadar pek çok faktör, hamilelik sürecini olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Bu dönemi etkileyen faktörlerden biri de, burun sağlığı. Burunda görülen etler ya da eğrilikler, hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin yeterli oksijen almasını engelliyor.

Hamilelik döneminde yaşanan hormonel değişiklikler ve fazla kilo gibi etkenler, burun içi kılcal damarlarda genişlemeye, etlerin büyümesine ya da salgı bezleri fonksiyonunun artmasına sebep oluyor. Sonuç olarak burundaki hava pasajını engelleyen tıkanıklık meydana gelebiliyor. Burun tıkanıklığı ileri seviyeye ulaştığında anne adayları sağlıklı nefes alamıyor. Bu durum da hamileliği boyunca rahat uyku uyuyamamaya yol açabiliyor. Hele bir de hamilelik öncesinde burun yapısında eğrilik, burun eti gibi bu tip sorunlar mevcutsa o zaman yaşanan şikayetler daha da artabiliyor. Burun eğriliği ya da et sorunu olanların hamile kalmadan önce ya da hamilelik döneminde kontrolleri yapılması gerektiği takdirde ise ameliyata yönlendirilmeleri gerekiyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Güncel Öztürk, kadınlardaki burun yapısı sorunlarının hamilelik üzerindeki etkisi hakkında bilgi veriyor.

Büyüyen Burun Etleri Doğumu Zorlaştırıyor

Rahatça nefes alıp vermek öncelikle kendimize sonra da bebeğimize verebileceğimiz en güzel armağan. Hamilelik sırasında değişen hormonlar vücut dengesini değiştiriyor. Gebelik sırasında salgılanan hormonlar burun içi kılcal damarların genişlemesine neden oluyor. Ayrıca bu dönemde burun eti de büyüyebiliyor. Bu durum rahat nefes alıp vermeyi güçleştiriyor. Ayrıca normal doğum sırasında da yaşanan nefes problemleri doğumu zorlaştırabiliyor.

Kemik Eğriliğine Hamilelik Süreci de Etkenliğinde Nefes Almak Zorlaşıyor

Burun kemiğindeki eğrilikler ya da kaymalar tıkanıklığa neden olarak, nefes almayı engelleyebiliyor. Ayrıca kemikteki bu eğrilik sinüzite yatkınlığı da artırıyor ve burun, solunum fonksiyonlarını sürdüremeyebiliyor. Hamileliğin getirdiği hormonel değişiklikler de bu duruma eklendiğinde anne adayı için nefes almak daha da zor hale geliyor.

Hamilelik Öncesinde Burundaki Sorunların Giderilmesi Gerekiyor

Hamilelik öncesinde burun etleri, polibi veya kemik eğrilikleri şikayetleri olan kadınların tedavi görmesi öneriliyor. Yine hamilelik döneminde burun kemiğinde eğrilik ya da etlerde büyüme gibi şikayetler de mevcutsa doktor kontrolünde olunması hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı için büyük önem taşıyor. Gerekli durumlarda hamilelik öncesi ameliyatla bu sorunlar rahatlıkla giderilebiliyor. Eğer bir anne adayı solunumla ilgili burun operasyonu geçirecekse aynı seansta hasta isteği doğrultusunda estetik burun operasyonu da yapılabiliyor. Aynı seansta yapılan burun eti, eğriliği ve estetik burun operasyonu, ayrı ayrı yapılan operasyonlara göre genellikle daha başarılı.

Burun Eğriliği Doğuştan da Olabiliyor Sonradan da Gelişebiliyor

Burun eğriliği ya da genel anlamda estetik olmayan burun genetik kaynaklı olabildiği gibi sonradan da oluşabiliyor. Genetik kodlar tüm bedeni hatta karakteri şekillendiriyor. Burun yapısı, fonksiyonu ilk planda genetik olarak belirleniyor; fakat sonrasında geçirilen travmalar da burun yapısının ve fonksiyonunun daha farklı şekillenmesine sebep olabiliyor. Burundaki eğriliklerin bir kısmı doğum sırasında yüzün anne rahminde çıkarken sıkışması yani bir anlamda travma geçirmesi sonucu oluşabiliyor. Doğumda oluşan kıkırdak çatlakları büyüdükçe belirginleşebiliyor. Büyüdükçe fark edilen burun eğrilikleri estetik kaygılar bir yana rahat nefes alıp vermede sıkıntı çıkarabiliyor. Şayet bebeğinizde nefes almada sıkıntı yaratmayan burun eğriliği sorunu varsa cerrahi müdahale için acele etmek gerekmiyor. Estetik burun ameliyatı için kızlarda 17, erkeklerde 18 yaşına kadar beklenmesi idealdir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...