Bez Pişiği

Bez Pişiği

Bebeklerin bazen havasız kalmasından kaynaklı bazen de kullanılan bebek bezinden kaynaklı olarak vücudunda pişik gözlemlenebilir.

Bebeklerin çoğunda bez altında isilik meydana gelebilir; hatta bazıları hastaneden eve geldiklerinde bile bezleri altında hafif bir pişik olabilir.Pişik durumunda yapmanız gerekenler.

Belirtiler:

Bebek bezi ile kapatılan bölge altında isilik oluşması.

Her ne kadar iyi bakılmayan bir bebekte büyük bir ihtimale bez pişiği meydana gelirse de, bez altında meydana gelen bu isilikler bebeğin iyi bakılmadığı anlamına gelmez. Bu yalnızca bebeğin hassas bir cildi olduğu anlamına gelir.
Bez pişiğinin birbirinden farklı birçok nedeni olabilir. Tipik, bez pişiğinin nedeni, yeni doğmuş bebeğin cildinin idrar ve dışkıyla temasa tepki göstermesidir. Bu tür pişik genellikle hiçbir tedavi gerektirmeden geçer.
Bebeklere herhangi bir mantar enfeksiyonu bulaşabilir. Enfeksiyon, bebeğin poposunda ve cinsel organı çevresinde sınırlar oluşturacak şekilde parlak, kırmızı lekeler şeklinde ortaya çıkar, çok rastlanan bu pişik doktor tarafından özel bir merhemle tedavi edilebilir. Bu tür pişikler nüksetmeye eğilimlidir.

Tedavi

Eğer bebeğinizde bez pişiği varsa, yapılacak ilk şey daha sık bez değiştirmek ve her bez değiştirdiğinizde bu isilikli bölgenin tamamını yıkamak olabilir, bebeğin altını kuru tutmak için plastik külot kullanıyorsanız, pişik tamimiyle ortadan kalkana kadar bu tür plastik külotlar kullanmamaya dikkat edin. Pişik olan bölgeye günde birkaç kez vazelin veya çinko oksit merhemi de sürülebilir. Eğer pişik çok inatçı ve ciddi ise belli bir süre içinde yüzde 0.5 ila 1 oranında hidrokortizon kullanılabilir.
İnatçı bir bez pişiği için çoğu doktorlar bebeğin bezinin çıkarılmasını ve pişik olan bölgenin havalandırılmasını önerirler. Bu çok zor bir işlem olabilir ama genellikle işe yarar.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...