Kış Hastalıklarından Çocuğunuzu Koruyun

Kış Hastalıklarından Çocuğunuzu Koruyun

Soğuk hava denilince akla ilk olarak üst solunum yolu enfeksiyonları olan nezle, grip, farenjit, larenjit, sinüzit ve orta kulak iltihapları geliyor.

Çocukları Kış Enfeksiyonlarından Koruyacak Öneriler

Soğuk hava denilince akla ilk olarak üst solunum yolu enfeksiyonları olan nezle, grip, farenjit, larenjit, sinüzit ve orta kulak iltihapları geliyor. Bağışıklık sistemleri daha hassas olduğu için, kış hastalıkları çocukların peşini bırakmıyor. Ancak alınacak birkaç basit önlem ile çocuğunuzu bulaşıcı bu hastalıklardan koruyabilirsiniz. Çocuk Hastalıkları Uzmanları Dr. İbrahim Cingöz ile Dr. Sabahat Karakaşlılar alınması gereken önlemleri sıraladı.

Kapalı Ortamlardan Uzak Tutun

Kış aylarında hastalıkların çabuk yayılmasının en önemli nedenlerinden biri, kapalı ortamlarda geçirilen zamanın yaz aylarına göre daha fazla olması. Özellikle okul dönemindeki çocuklar bu hastalıklara karşı daha savunmasız. Bu nedenle mümkün olduğunca kapalı ortamlardan kaçınılması, hasta çocukların okula gönderilmemesi ve diğer çocuklardan uzak tutulması gerekiyor.

El Hijyenine Dikkat Edin

Çocukların bulundukları ortamda her yere dokunmamaları öneriliyor. Çünkü kış aylarında bu enfeksiyonların görülmesinin nedeni, teneffüs yoluyla ve hapşırıkla havada asılı kalan taneciklerdeki mikroplar. Çocuklar bu tip ortamlarda bir yere dokunduğunda mikroplar ellerine bulaşıyor. Bu nedenle çocuklara ellerini nasıl ve hangi sıklıkla yıkayacakları öğretilmeli.

Grip Aşısı Yaptırın

Kış enfeksiyonlarından koruyan grip aşısı 6 aydan büyük her çocuk için öneriliyor. Kreşe ya da okula giden, sağlık öyküsünde bazı kronik rahatsızlıkları olan, astım, bronşit, kan hastalıkları ve romatizmal hastalıkları geçiren çocuklara mutlaka grip aşısı yaptırılması gerekiyor.

Bağışıklığını Güçlendirin

Kış aylarında çocuklara, ekinezya, mürver çiçeği ve ekstra C vitamini içeren besin takviyeleri verilebiliyor. Çocuklara bal yedirmek ya da ballı süt içirmek solunum yolu yumuşaklığını artırıyor. Çinko ise bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Çocuğun çinko seviyesi düşükse ekstra çinko vermek enfeksiyonları azaltmaya yardımcı oluyor. İştahsız ya da sağlıksız beslenen çocukların beslenmesini vitaminler ile takviye etmek gerekiyor. Normal beslenen çocuğun vitamin ihtiyacı olmuyor. Beslenme düzeni kötü olan çocuğa ise balık yağı desteği verilebilir. Ancak vitamin ve besin takviyelerini vermeden önce bir uzmana danışılmalı.

Protein Ağırlıklı Besleyin

Beslenme sırasında alınacak besinlerin türü önemli. Kış aylarında metabolizma yavaşlıyor ve bu nedenle enfeksiyonlara karşı direnç oluşuyor. Özellikle protein grubu, çocuklar için çok yararlı besin öğeleri içeriyor. Hayvansal gıdalardan elde edilen proteinler arasında et, süt ve yumurta bulunuyor.

Sıvı Tüketimini Artırın

Çocuklar hastalandıkları zaman iştahları da azalıyor, dolayısıyla daha az sıvı alıyorlar. Oysa böyle durumlarda da, daha fazla sıvı almaları şart! Bu ihtiyacı gidermek için taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları (papatya, adaçayı, ıhlamur) ve ballı süt içirilebilir. Böylece çocuk hem kalori hem de sıvı gıda almış oluyor.

Çok Kalın Giydirmeyin

Kış aylarında tek bir kalın kat giydirmektense, ince birkaç kat giydirmek daha doğru. Çünkü kat kat giydirilen ince giysi arasındaki hava ısındığı için, tek kat kalın giysiden daha sıcak tutuyor. Ayrıca vücut ısısı arttığında ince katlardan birini çıkararak ısısını dengelemek mümkün. Bu yüzden, çocuğunuzu normalden bir kat daha fazla giydirmeniz yeterli. Küçük çocuklar daha çok başlarından üşüdüğü için, bebeklere ve çocuklara bere ile kaşkol giydirilmesi faydalı. Fakat bunların da temizliğine dikkat edilmesi, sık sık yıkanması gerekiyor.

Düzenli Kontrol Yaptırın

Çocukların, doktor ziyaretlerinin düzenli olarak yapılması öneriliyor. Özellikle küçük yaşlarda bu ziyaretlere daha da fazla önem vermek, aksatmamak gerekiyor. Ayrıca çocuğun ateşi yükseldiğinde ya da öksürüğü şiddetlendiğinde zaman kaybetmeden doktora başvurulması önem taşıyor.

Antibiyotik Kullanımını Sınırlayın

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 90'ını viral enfeksiyonlar oluşturuyor. Ve antibiyotikler bu enfeksiyonlara etki etmiyor. Üst solunum yollarından alt solunum yollarına inme, bademcik enfeksiyonundan apseye çevirme, kulakta sıvı toplanması, orta kulak enfeksiyonu görülmesi

gibi durumlarda doktora gidilmeli. Doktor kontrolünde bu rahatsızlıkların viral enfeksiyondan bakteriyel enfeksiyona ilerlediğinin fark edilmesi halinde antibiyotik kullanılmaya başlanıyor. Ancak ateşi çıktığında, öksürdüğünde, hapşırdığında hemen antibiyotik kullanmak, antibiyotiklerin bakterilere karşı etkisini azaltıyor; direnç gelişimini artırıyor. Bu yüzden antibiyotikler mutlaka doktor kontrolünde çocuğa verilmeli.

Dinlendirin

Vücudu toparlamak için dinlenmek, normalde harcanan eforu azaltmak gerekiyor. Çocukları çok fazla durdurmak mümkün olmasa da ev içinde, kalabalığa çıkmadan dinlenmesinin sağlanması öneriliyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...