Obez Çocukların İlacı

Obez Çocukların İlacı

Yetişkinlerde yapılan araştırmalarda, yetişkinlerin kanında hastalık seviyesini düşüren yüksek düzeyde karotenoid bulunduğu belirtiliyor.

Aşırı Kilolu ve Obez Çocukların Daha Çok Meyve ve Sebze Tüketmeleri Gerekiyor

Newcastle Üniversitesi'nden Diyetisyen Dr Tracy Burrows ve meslektaşlarının Journal Obesity dergisinde yer alan araştırmasına göre, havuçtaki betakaroten gibi hasarlı hücreleri tamir eden karotenoidler, meyve ve sebze gibi besinlerde bulunuyor.

Yetişkinlerde yapılan araştırmalarda, yetişkinlerin kanında hastalık seviyesini düşüren yüksek düzeyde karotenoid bulunduğu belirtiliyor. Burrow ve meslektaşları ise yaklaşık 100 çocuğun kanındaki karotenoid seviyesini inceledi. Meyve ve sebzelerin insan beslenmesinde en büyük karotenoid kaynağı olduğunu söyleyen Burrow, "Kan dolaşımındaki miktarını ölçebilirsek, meyve ve sebzelerin alımlarını da ölçebiliriz. Çocuklar başka bir kaynaktan karotenoid alamazlar" dedi.

Araştırmacılar, yaptıkları ankette ailelere son 6 ayda çocuklarının ne sıklıkta meyve ve sebze yediğini sordular. Daha fazla meyve ve sebze yiyen çocukların kanlarındaki karotenoid oranının fazla olduğunu gördüler.

Araştırmacılar, aynı zamanda çocukları ağırlıklarına göre obez, aşırı kilolu ve sağlıklı kiloya sahip şeklinde 3 gruba ayırdılar. Onları şaşırtan, aynı miktarlarda sebze tüketen aşırı kilolu çocukların sağlıklı kiloya sahip olan çocuklara oranla kanlarındaki karotenoid seviyesinin daha az olduğu görüldü. Hatta karotenoid miktarının obez çocuklarda çok daha az olduğu dikkat çekti.

Diyetisyen Borrows, aşırı kilolu ve obez çocukların antioksidan karotenoidlerini daha hızlı çiğnemelerinin dokularındaki yüksek iltihap oranını engelleyebileceğini söylüyor. Yetişkinlerde, kilo ve iltihap arasında bir bağ olduğunu gösteren araştırmalar bulunduğunu belirterek, ancak bu durumun çocuklarda da araştırılması gerektiğini açıkladı.

Eğer obez ve aşırı kilolu çocuklarda da iltihap artarsa, kalp ve damar hastalıkları riskini artıran bu iltihabı tedavi etmenin yollarını bulmakta bunun çok önemli olacağı belirtiliyor.

Bulgular, aynı zamanda obez ve aşırı kilolu çocukların antioksidan seviyelerini desteklemek için daha fazla sebze ve meyve yemesi gerektiğini ortaya koydu.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...