Sünnet Önemli Bir Operasyon

Sünnet Önemli Bir Operasyon

Sünnet basit bir operasyon gibi gözükse de gerek fiziksel gerekse de psikolojik açıdan uygulamaların etkileri yaşam boyu sürecek sorunlara yol açabiliyor.

Sünnet basit bir operasyon gibi gözükse de gerek fiziksel gerekse de psikolojik açıdan, yanlış uygulamalar, etkileri yaşam boyu sürecek sorunlara yol açabiliyor. Sema Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ali Kürşat Budan bu yüzden sünnetin profesyonel ellerde ve steril bir ortamda yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Sünnet penisin uç kısmındaki sünnet derisinin penisin baş kısmı tamamen ortaya çıkacak şeklinde kesilmesi olarak tanımlanıyor. Yapılan araştırmalar sonucu Sünnet operasyonunun birçok faydası olduğunu belirten Dr. Budan; "Sünnet, penis kanseri riskini azaltıyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığını ve eşi sünnetli olan kadınlarda serviks kanseri sıklığını düşürebiliyor. Yeni doğan erkek bebeklerde ise idrar yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığını on kat azaltıyor."dedi.

Sünnetin uygun koşullar ve hekimler tarafından yapılmaması sonucunda bir takım komplikasyonlar da yaşanabiliyor. Çocuğun yaşadığı geçici davranışsal ve fizyolojik değişiklikler, sünnet derisinin geri dönüşümsüz kaybı, kanama, enfeksiyon, cilt köprüsü, idrar yapamama bu komplikasyonlar arasında sayılabilir. Sünneti yapan kişinin eğitim ve deneyim düzeyi aşağı indikçe, veya toplu sünnetlerde olduğu gibi, ardı ardına yapılan sünnet sayısı arttıkça komplikasyon oranı da yükselmektedir.

Sünnet, ya çocuğun ne yapıldığını anlayamayacağı ve yabancıyı tanıyamayacağı kadar erken dönemde, ya da sağlıklı iletişim kurulabilecek çağa geldiğinde yapılmalı.

Bazı durumlarda yaşa bakılmadan sünnet yapılması gereken durumlar olduğunu söyleyen Dr. Kürşat Budan "doğuştan böbrek ve idrar yolları anormallikleri olan tüm çocuklarda erken sünnet gerekiyor. Sünnet derisinin uç kısmı normal idrar akımına izin vermeyecek kadar dar olan çocuklarda sünnet yapılmalı. Sık sık sünnet derisinde ve penisin baş kısmında iltihaplanmalar olan çocuklar ve 5 yaşına geldikten sonra sünnet derisinin geriye itilemediği durumlarda da sünnet gerekli. Bunun yanında da halk arasında peygamber sünneti olarak bilinen doğuştan anomalisi olan çocuklar da kesinlikle sünnet edilmemelidir."dedi.

Sünnet'in lokal anestezi ile yapılabileceği gibi, şartlara ve ailenin isteğine bağlı olarak genel anestezi ile de yapılabiliyor. Ailelerin çocuklarını sünnet ettirmek için çocuk cerrahlarına ya da çocuk ürologlarına başvurmalarını tavsiye ediliyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...