Gençlikte Yapılan Egzersiz Meme Kanserinden Koruyor

Gençlikte Yapılan Egzersiz Meme Kanserinden Koruyor

12 yaş civarında başlayarak gençlikte yapılan egzersizin kızları büyüdüklerinde meme kanserine karşı koruyabileceği ortaya kondu.

ABD'de yapılan büyük çaplı bir araştırmada, 12 yaş civarında başlayarak gençlikte yapılan egzersizin kızları büyüdüklerinde meme kanserine karşı koruyabileceği ortaya kondu.

Uzun süredir orta yaşlardaki kadınlara menopoz sonrası meme kanseri olma riskini azaltmak için fiziksel olarak aktif olmaları önerilirken, yeni araştırmada düzenli egzersize çok erken başlanmasının da işe yaradığı görüldü.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Graham Colditz başkanlığında 24-42 yaşları arasında yaklaşık 65 bin hemşireyle yapılan büyük çaplı sağlık araştırmasında, bu kişilere 12 yaşlarından itibaren yaptıkları fiziksel faaliyetleriyle ilgili sorular soruldu. Araştırmanın verilerinin kaydedildiği 6 yıllık sürede hemşirelerden 550 sine menopoz döneminden önce meme kanseri teşhisi kondu. Meme kanseri vakalarının dörtte biri bu yaşlarda görülüyor.

Ulusal Kanser Enstitüsü dergisinde bugün yayımlanan araştırmada, ergenlikten başlayarak fiziksel olarak aktif olan kadınların menopoz öncesi meme kanserine yakalanma olasılığının, hareketsiz yaşayanlara göre yüzde 23 daha az olduğu görüldü.

Çalışmada, ağır olmayan düzenli egzersizin en fazla etkisinin 12'den 22'ye kadar olan dönemde görüldüğü belirtildi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...