Asrın vebası şişmanlık Avrupada hızla yayılıyor

Asrın vebası şişmanlık Avrupada hızla yayılıyor

Merkezi Cenevre de bulunan Uluslararası Obezite Araştırmaları Merkezi, Avrupa kıtasındaki 29 ülkeyi inceleyerek, yaşlı kıtanın şişmanlık haritasını çıkardı. ABD’den sonra Avrupa’da da şişmanlığın salgın bir hastalık gibi yayıldığı ve korkutucu boyutlara ulaştığı gözler önüne serildi. Başta tip 2 şeker hastalığı olmak üzere, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve eklem rahatsızlıkları da artan şişmanlık oranına paralel olarak çok yüksek düzeylere ulaştı. Yine ABD’de olduğu gibi, kadınlardaki şişmanlık oranı erkeklere göre daha yüksek.

Önceleri sadece aşırı kilolu olma olarak değerlendirilen bu durum, artık gelişmiş ülkelerin sağlık bütçelerini sarsacak boyutlarda. İş kaybı, yukarıda sayılan hastalıkların hepsinin uzun dönem tedavi gerektirmesi ve şişman bireylerde doğal olarak ortaya çıkan “anormal ve hastalıklı olma” düşüncesi, kaygı verici halk sağlığı sorunları olarak sıralandı.

Merkez in Başkanı Prof. Vojtech Hainer “Gelişmiş ülkelerin bile, şişmanlığa bağlı kalp-damar hastalıkları, tip 2 diyabet, eklem rahatsızlıkları ve hatta kanser gibi hastalıklarla başa çıkamayacak bir durumda” olduklarını bildirdi.

İngiltere Avrupa liderliğini bırakmıyor

Avrupa’da en çok şişman kadın İngiltere’de yaşıyor. Merkezin bu rakamları Amerikalıların ardından İngilizlerin geldiğini gösteriyor. Yıllardır Akdeniz tipi sağlıklı beslenmenin odağı olarak gösterilen Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi bu çalışma ile hayal kırıklığına neden oldu. Her dört Rum erkekten üçü ve her iki Rum ve Yunan kadından ikisi tıbbi olarak tedavi gerektirecek kadar şişman. İtalya ve Fransa listenin en sonunda.

Türkiye’nin en şişmanlar listesinde yer almamasının en önemli nedeni, sağlıklı istatistiki bilgilere sahip olmaması. Ülkemizdeki kadınların en az yarısının tıbbi olarak şişman olduğu ve şişmanlığın taşrada biraz daha fazla olduğu bilinen bir gerçek. Görünen o ki, 21. yüzyılın vebası olmaya aday olan şişmanlık, ABD’den sonra Avrupa’da da hızla yayılıyor.Avrupa ülkelerinde yaşayan kadınların şişmanlık oranları

1. İngiltere 61

2. İskoçya 60

3. Rum kesimi 58

4. Avusturya 53

5. Malta 51

6. Almanya 51

7. Macaristan 50

8. Litvanya 49

9. İrlanda 48

10. Yunanistan 48

11. İspanya 48

12. Portekiz 48

13. Polonya 48

14. Çek cum. 46

15. Latviya 45

Rapor: The University of Texas, Health Science Center, San Antonio, Texas

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.