EGZERSİZ YAPMAK İÇİN BAHANE ARAMAYIN

EGZERSİZ YAPMAK İÇİN BAHANE ARAMAYIN

Paylaş:
Sporun hayatın her döneminde ihmal edilmeden yapılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, düzenli spor için 5 nedeni şöyle sıralıyor:

1. Kendiniz için yapmalısınız: Düzenli egzersiz yapan kadınların yüzde 69 u sadece kendi memnuniyetleri için egzersiz yapıyor. Alberta Üniversitesi nde egzersiz psikoloji uzmanı olan Wendy Rodgers a göre; egzersizi ne kadar başkalarını memnun etmek ya da suçluluk duygusunu ortadan kaldırmak için yaparsanız, onu devam ettirmeniz de o denli zor olur.

2. Hedefiniz olmalı: Belirli, uygulamaya geçirmesi mümkün, kısa zamanlı ve ölçülebilir bir hedef koymak sizi başarıya götürür. Örneğin, 6 ay içinde incecik bir vücuda kavuşmak istiyorum gibisinden belirsiz ve büyük hedefler yerine, 6 haftada 38 bedene düşmek istiyorum tarzında bir hedef belirlemek yararınıza olacaktır.

3. Bir program izlemelisiniz: Egzersiz yapmadan önce kendinize bir program belirlerseniz, ona bağlı kalmanız daha kolay olur. Bir egzersiz sınıfına kaydolmak ya da egzersiz videolarıyla çalışmak işinizi kolaylaştırır.

4. Tartıyı düşünmeyin: Egzersiz sevenler, başarınızı tartıyla değil, giysilerinizin üzerinize nasıl olduğuyla ölçün. İbrenin sürekli istediğiniz rakamı göstermesini beklemek caydırıcı olabilir. Tartı hemen o an desteklemese de, egzersizin ardından kendinizi daha ince hissedeceksiniz.

5. Başarınızı hissedin: Egzersiz sevenlerin yüzde 35 inden fazlası, gözlerinde başarıyı canlandırmalarının, başarının anahtarı olduğunu söylüyor. Amerikan bayanlar futbol milli takımının spor psikolojisi danışmanı Colleeen Hacker a göre; terin tadını dudaklarınızda hissetmek, raketin topa vurduğu zamanki sesi duymak gibi durumlar; canlı, kontrol edilebilir ve duygusal anlamda etkili görüntüleri gözünüzde canlandırır.