Zayıflamaya Bayramda Başlayın

Zayıflamaya Bayramda Başlayın

Ramazan ayında kilo alanların en büyük arzusu Ramazan’ın peşinden kilo vermek oluyor.Bayram Tatilinde Kilo Vermenin 10 Yolu Şöyle:

Oruç tutan pek çok kişinin, vücudun devreye soktuğu savunma mekanizmaları nedeniyle Ramazan ayından kilo alarak çıktığını belirten Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, "Şeker Bayramında alınacak basit önlemlerle, Ramazan'da alınan kilolar geri verilebilir" dedi.

Ramazan ayında gün boyu süren uzun açlık nedeniyle, vücudun savunma mekanizmalarını devreye soktuğunu ve bu nedenle sahurda alınan besinleri depolandığını belirten Op. Dr. Tufan Ergenç, uzun süren açlık sonrası iftarda tüketilen aşırı miktardaki besinlerin yağ oranının daha da arttığını söyledi. Bu durumun kısır bir döngü halinde bir ay boyunca devam etmesinin, kilo artışıyla sonuçlandığını belirten Ergenç, düşük kan şekerinin yarattığı halsizliğin, hareketsizliğe yol açarak kilo artışına katkıda bulunduğunu ifade etti.

Ramazan Bayramında birçok kişinin aşırı yeme eğilimine girdiğini söyleyen Dr. Ergenç, gelenekler nedeniyle aşırı tatlı tüketilmesinin kilo alımını artırdığını belirtti. Çalışmalarını İzmir'de sürdüren Ergenç, "Ramazan ayı sonrası uzun bir tatil dönemine giriyoruz ve bu dönem kilo verimi açısından bir şans, bayram tatilinde alınacak birkaç küçük beslenme önlemiyle alınan kiloları geri vermek mümkün" diye konuştu.

Bayram Tatilinde Kilo Vermenin 10 Yolu Şöyle:

  • Sabah kalkıldığında içilecek iki bardak su, hem metabolizmayı hızlandırıyor, hem de bağırsak hareketlerini artırıyor.
  • Bayram süresince yumurta, yağsız peynir, domates ve salatalıktan oluşan hafif bir kahvaltı ve bunun yanında tüketilen roka, maydanoz, nane, marul gibi yeşillikler gün boyu zindelik veriyor.
  • Tatil süresince mümkünse ekmek tüketimi kesilmeli veya tam tahıllı ekmek tercih edilmeli.
  • Ana öğünlerde et tavuk gibi protein ağırlıklı besinler ve sebze tüketilmeli, gün boyu ana öğünlerden ödün verilmemeli. Ayrıca ana öğünlerden otuz dakika önce su içilmesi hazımsızlığı oldukça azaltıyor.
  • Et grubu besinlerin yanında mutlaka bol yeşillikli salata yer almalı. Salata lif oranının artırıyor ve bağırsaklardan faydalı besin emilimini sağlıyor.
  • Bayram süresince gün içinde en az iki ara öğün yer almalı, ara öğünlerde meyve, ayran, meyveli light yoğurtlar tercih edilmeli.
  • Bayramda tatlı tüketimi olmazsa olmazlardan. Tatlı tüketiminde sütlü tatlılar tercih edilmeli, şerbetli ve hamur işi tatlılardan kaçınılmalı.
  • Bayram ziyaretlerinde ikramların bir kısmı tüketilmeli, benzer içerikli diğer ikramlar kesinlikle geri çevrilmeli.
  • Yaz aylarında olmamız sıvı kaybının oldukça yüksek olduğu anlamına geliyor. Günde en az iki litre su alınmalı, sıvı tüketimine destek olarak light ayran ve şekersiz limonata tercih edilmeli.
  • Gün içinde yapılacak 45 dakikalık tempolu yürüyüşler, bayram süresince alınan fazla kalorilerin etkisini azaltıyor ve hazımsızlığı önlüyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...